Indické Dillí se dusí smogem, lidé teď mají omezit pohyb v ulicích | info.cz

Články odjinud

Indické Dillí se dusí smogem, lidé teď mají omezit pohyb v ulicích

Indickou metropoli Dillí opět zahalil šedý mrak znečištěného ovzduší. Tamní úřady proto varovaly, že by znečištění mohlo způsobit vážné zdravotní potíže nemocným i zdravým. Lidé by měli omezit pohyb v ulicích na minimum alespoň do 7. listopadu, kdy skončí hinduistický svátek světel díválí. V té době se v zemi odpaluje množství ohňostrojů, které zamořují vzduch hustým smogem.

Lékaři v metropoli už zaznamenali nárůst počtu pacientů s dýchacími potížemi, včetně bolesti na hrudi či astmatu. Ekologičtí aktivisté vládě vyčítají, že nezakázala prodej pyrotechniky ve velkém a že účinné nebrání ani vypalování sklizených polí v těch indických státech, které sousedí s metropolí.

Indický soud přitom letos nařídil, že při svátku světel díválí mohou lidé používat pouze "ekologické petardy". Nedefinuje ale, zda taková pyrotechnika vůbec existuje, ani jak bude nařízení vymáhat.

Dillí patří mezi nejvíce znečištěná města světa. Mezi ta další se řadí egyptské hlavní město Káhira, bangladéšská metropole Dháka, Bombaj v Indii anebo čínské hlavní město Peking. Hlavními příčinami nadměrného smogu v Dillí jsou emise z automobilů, prach ze staveb a pálení zbytků zemědělských plodin.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud