Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Investoři se bojí a měna padá. Prezident Erdogan si z turecké ekonomiky udělal rodinný byznys

Investoři se bojí a měna padá. Prezident Erdogan si z turecké ekonomiky udělal rodinný byznys

Prezident zůstal stejný, pořádky se ale mění. V turecké vládě nově odpovídá za řízení ekonomiky Erdoganův zeť Berat Albayrak. Jeho hlavní kvalifikací je kromě členství v prezidentské rodině to, že za problémy turecké ekonomiky vidí zahraniční spiknutí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je známý svými velkými ambicemi, které občas prosazuje bez ohledu na realitu. V jedné oblasti se ale držel dosud zpátky - v ekonomice. Dal na rady odborníků a i díky tomu znamenalo za 15 let jeho vlády ve funkci premiéra a posléze prezidenta turecké hospodářství rychlý růst. Jenže po změně ústavy, která dává prezidentovi Erdoganovi rozsáhlé pravomoci je zřejmě vše jinak.

Ve vládě, kterou nyní sestavuje a řídí prezident, se místo osvědčených odborníků objevují Erdoganovi přátelé, například rodinný lékař, a také jeho zeť Berat Albayrak. Ten už byl v předchozím kabinetu, ale tentokrát dostal místo pozice ministra energetiky mnohem důležitější post ministra financí a státního rozpočtu. Bude mít fakticky na starosti řízení celého tureckého hospodářství. Tak jako to měl v letech 2009 - 2015 na starosti uznávaný odborník a zastánce protržních reforem Ali Babacan.

Albayrak ale nemá jeho reputaci. Přes to, že studoval ekonomickou školu a působil v soukromé firmě, je pokládaný za politickou figuru bez promyšlené ekonomické politiky. Ve firmě Calik Holding, ve které pracoval na manažerských pozicích a kterou vlastní rodinný přítel Erdoganových Ahmet Calik, se proslavil tím, že v roce 2007 nakoupil velký turecký mediální dům. Úvěr na tento nákup získal od státní banky, zakoupené noviny se staly hlásnou troubou vlády a Albayrak v nich pak publikoval provládní komentáře.

INFOGRAFIKA DNE: Čistky v turecké armáděINFOGRAFIKA DNE: Čistky v turecké armáděautor: INFO.CZ

Albayrak, kterému se prý mezi vládními politiky neříká jinak než damat, tedy zeť, se pokládá za příštího nástupce Erdogana. Předpokládá, stejně jako jeho okolí, že po Erdoganovi zdědí vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje a také prezidentský post. Volby se mu zdají být pouhou formalitou a fakticky prý dokáže už nyní odstranit i vlivné figury z vedení státu. Erdogan totiž dá na jeho rady, v politice i v ekonomice. Jenže Albayrak nenavrhuje ekonomické reformy, spíše Erdogana utvrzuje v tom, že vše špatné v Turecku je výsledkem zahraničního spiknutí.

„Operací řízenou ze zámoří“ je podle něj i současná inflace, která oficiálně dosahuje 15 procent. Albayrak slíbil, že bude „pracovat dnem i nocí,“ aby ji snížil. Chce prý hlavně zavést disciplínu a omezit státní výdaje. Jak to chce udělat, když současně spolu s Erdoganem podporuje nákladné státní stavební projekty, není jasné. Zároveň je Albayrak proti zvyšování úrokových sazeb, které by mohlo inflaci zastavit. Ostatně prezident Erdogan oznámil ve středu novinářům, že Albayrakovo ministerstvo „udělá, co je třeba,“ aby snížilo inflaci, ale že „v budoucnu uvidíme také snižování úrokových sazeb.“

O výši úrokových sazeb má rozhodnout turecká centrální banka 24. července. Oficiálně jde o nezávislou instituci, ve skutečnosti je ale pod vlivem prezidenta a zřejmě na ni bude tlačit i Albayrak. Oba vidí vyšší úrokové sazby jako neislámské. Islám totiž teoreticky zakazuje úrok. Dalším důvodem, proč chtějí Erdogan i Albayrak nízké úrokové sazby, může být i to, že mají zájem na levném financování jimi prosazovaných stavebních projektů. V roce 2013 a 2014 se v tisku objevily zprávy, že některé stavební projekty jsou spojeny s korupcí a že peníze od firem dostávali členové Erdoganovy rodiny.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744