Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Írán oplácí Trumpovi. Američany do země nevpustí

Írán oplácí Trumpovi. Američany do země nevpustí

Írán zareagoval na exekutivní příkaz prezidenta Trumpa, který omezuje imigraci ze sedmi převážně muslimských zemí. Do blízkovýchodní země zamezí vstupu americkým občanům.

Občané Íránu, Iráku, Sýrie, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu mají po Trumpově zásahu zakázán nejméně po následujících 90 dnů vstup do USA, syrským uprchlíkům dokonce strop restrikcí neurčil. Podle CNN se Trumpovo opatření dotkne 134 milionů lidí.

Další země mohou být prý podle potřeby přidány. Politologové například řeší, proč není – ve jménu proklamovaných protiteroristických opatření – na seznamu Egypt a hlavně Saúdská Arábie, odkud přišlo do USA několik teroristů, kteří měli na svědomí teroristické útoky 11. září 2001.

„Americké rozhodnutí zakázat muslimům cesty do USA, byť třeba jen na krátkodobý tříměsíční pobyt, je zřejmá urážka islámského světa a také íránského národa,“ oznámilo podle CNN v íránských státních médiích tamní ministerstvo zahraničí.

„I přes prohlášení, že jde o součást boje proti terorismu, které má zajistit bezpečnost Američanům, bude tento krok jednou historií označen za veliký dar pro extremisty a jejich podporovatele,“ pokračuje prohlášení.

Íránské protiopatření bude platné, dokud Trump svůj příkaz neodvolá. Výjimku udělí blízkovýchodní země diplomatům a členům mezinárodních organizací. Otázka je, zda mezi ně budou patřit i jaderní inspektoři.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link