Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Írán se balistického programu nevzdá, vzkázal Rúhání vzkázal Trumpovi a představil novou balistickou střelu

Írán se balistického programu nevzdá, vzkázal Rúhání vzkázal Trumpovi a představil novou balistickou střelu

Írán hodlá pokračovat ve svém balistickém programu a posílí své vojenské schopnosti navzdory tlaku Spojených států. Na dnešní vojenské přehlídce v Teheránu, která se konala na památku íránských obětí války mezi Íránem a Irákem v 80. letech, to řekl íránský prezident Hasan Rúhání. Íránská tisková agentura Tasnim zatím informovala, že Írán představil svou novou balistickou střelu, která je schopna nést několik bojových hlavic a má dolet 2000 kilometrů.

„Posílíme naší obranu a vojenské schopnosti...ať už se vám to bude líbit, nebo ne,“ řekl Rúhání, který tak podle agentury AP narážel na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na zasedání Valného shromáždění OSN.

Trump v projevu označil Írán za „zkorumpovanou diktaturu“, jež se z prosperujícího státu změnila v hospodářsky rozvrácenou oblast, jejímž hlavním vývozním artiklem je násilí. Režim v Íránu je podle Trumpa vražedný a destabilizuje svět.

Rúhání v dnešním projevu rovněž řekl, že Írán hodlá nadále podporovat „utlačované obyvatele Jemenu, Sýrie a Palestiny“, čímž narážel na roli Íránu ve válkách v Jemenu a Sýrii a na podporu radikálního hnutí Hamas, které vládne v Pásmu Gazy.

Agentura Tasnim informovala o nové balistické střele s odkazem na rozhovor s vrchním představitelem íránských revolučních gard na dnešní vojenské přehlídce. Bližší detaily zatím uvedeny nebyly.

Írán dodržuje jadernou dohodu kvůli poruchám zařízení

Prohlášení íránského prezidenta přišlo ve stejný den, kdy byla zároveň publikována zpráva washingtonského Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost o dodržování dohody z roku 2015 díky které Írán omezil svůj jaderný program výměnou za zrušení hospodářských sankcí.

Podle zprávy Írán, který dokument před dvěma lety podepsal kromě USA také s Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem, limity stanovené jadernou dohodou dodržuje.

Washingtonský institut nicméně v dnešní zprávě uvádí, že dodržování dohody je ze strany Íránu spíše náhodou než úmyslem, jelikož centrifugy, které se používají při obohacování uranu, měly letos zvýšený počet poruch. David Albright, někdejší jaderný inspektor OSN, který je autorem zprávy, rovněž uvedl, že Teherán dohodu dodržuje, mimo jiné také kvůli důslednějšímu přístupu Spojených států.

„Lze očekávat, že Írán bude nadále na limity stanovené dohodou tlačit, porušovat je a vykládat si dohodu po svém,“ uvádí ve zprávě Institut pro vědu a mezinárodní bezpečnost, který sídlí ve Washingtonu. „Zajistit, aby Írán dodržoval jaderné limity po dobu trvání dohody, bude velmi nelehký úkol,“ pokračuje zpráva. Washington a jeho spojenci by proto podle institutu měli zajistit, aby limity jaderné dohody byly trvalé.

Zpráva přichází ve chvíli, kdy Trump zvažuje, jestli má potvrdit Kongresu, že Írán dohodu dodržuje. Rozhodnout se americký prezident musí do 16. října. Pokud Trump Kongresu sdělí, že Írán dohodu nedodržuje, mohlo by to vyústit ve zrušení dohody, zvýšení napětí na Blízkém východě a znovuzavedení sankcí, které jaderná dohoda ruší.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1