Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Íránci vypálili rakety na Izraelce a přišla tvrdá odveta. Hrozí na Blízkém východě zničující válka?

Íránci vypálili rakety na Izraelce a přišla tvrdá odveta. Hrozí na Blízkém východě zničující válka?

Izrael napadl íránské cíle v Sýrii. Podle svých politiků zde zničil „takřka všechny“ íránské základny. Vojáci židovského státu tak podle svých slov reagovali na rakety, které na ně vypálily teheránské revoluční gardy právě ze syrského území.

Kde a proč udeřil Írán na Izrael?

Írán ohrozil Izrael na strategicky důležitých Golanských výšinách. Ty židovský stát obsadil během tzv. šestidenní války v roce 1967, předtím patřily Sýrii.

Příslušníci íránských Revolučních gard (nikoli vojáci režimu Bašára Asada) vyslali ze Sýrie na izraelskou stranu Golan zhruba dvě desítky raket (podle syrských médií jich bylo až padesát). Gardisté zřejmě jednali v odplatě za předchozí útoky židovského státu, při kterých v dubnu zahynuly desítky šíitských bojovníků, ať už Íránců, nebo příslušníky spřízněných šíitských milic.

Gardistická akce způsobila jen menší škody na izraelských vojenských objektech.

Na jaké cíle útočil Izrael?

Na íránské základny v Sýrii. A na místa, kde působí íránští spojenci. Napadl i logistiku, kterou využívají.

Jinými slovy: nezasáhl ruské cíle.

Izrael ústy politiků tvrdí, že zatlačil íránské jednotky v Sýrii o „řadu měsíců“ nazpět, že zničil „takřka všechny“ lokality, kde ozbrojení teheránští vyslanci operovali. Sama armáda dodala, že napadla „tucty“ stanovišť Revoluční gard. Podle dostupných zpráv Izrael útočil i na tři letiště a vyřadil z provozu řadu zařízení syrské protivzdušné obrany.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) izraelské nálety usmrtily nejméně 23 bojovníků, včetně pěti syrských vojáků. Dalších 18 obětí patří mezi příslušníky milicí, které pomáhají režimu prezidenta Bašára Asada. Mezi mrtvými syrskými vojáky je i jeden důstojník. Jakých národností jsou další oběti, nebylo známo.

Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán uvedl, že zatím není jasné, zda jsou mezi mrtvými i Íránci. Počet obětí podle něj ještě může narůst vzhledem k tomu, že někteří ze zraněných jsou v kritickém stavu.

Íránské balistické raketyÍránské balistické raketyautor: Info.cz

Může se tato konfrontace přelít do nové války?

Může, byť to není zcela pravděpodobné.

Nebezpečí tkví v tom, že jde o přímý střet Íránu a Izraele. Dosud probíhala konfrontace těchto rivalů v zástupných válkách, do kterých Írán vysílal nejčastěji vojáky Hizballáhu, tedy radikálního hnutí libanonských šíitů.

Na druhou stranu, o izraelském zásahu zřejmě předem vědělo Rusko, které podle některých spekulací nařídilo syrskému režimu, aby akci vzdorovalo spíše jen symbolicky. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu byl ještě včera v Moskvě, kde po jednáních s ruským prezidentem Vladimirem Putinem novinářům víceméně sdělil, že od Kremlu získal volnou ruku při prosazování svých zájmů v Sýrii.

Ostrý konflikt by mohl vyvolat případný (vzdušný) izraelský útok přímo na íránském území, který by Teherán nemohl nechat bez reakce. Nemluvě o americkém angažmá: USA ale včera v souvislosti s vypovězením tzv. jaderné smlouvy s Íránem takovou možnost jasně vyloučily.

Jakou roli hraje v tomto střetu Rusko?

Kreml se snaží stát arbitrem blízkovýchodním sporů, klíčovým hráčem regionu. Je patronem režimu Bašára Asada, udržuje dobré kontakty s šíitským Íránem, ale má i korektní vztahy s Izraelem a sunnitskými arabskými zeměmi.

Podle nepsané dohody se prý Kreml zavázal, že spolu se syrským režimem neumožní Íránu a jeho radikálním spojencům přístup k izraelským hranicím. To se ale Rusku zjevně nepodařilo. A je otázka, jak dnešní útok se vztahy Moskvy a Teheránu zamíchá.

Souvisí střety se včerejším americkým vypovězením tzv. jaderné dohody s Íránem?

Nepřímo zřejmě ano. Načasování útoků je symbolické, Izrael dává najevo, že má americkou podporu. A vlastně i cosi jako souhlas Ruska.

Infografika: Dohoda s ÍránemInfografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

Jak na útok reagoval Írán? 

Jistě ne s nadšením, jeho média ale o izraelské akci referují po svém, alespoň v tuto chvíli.

Stanice Press TV na svém webu v titulku oznamuje, že „syrská armáda sestřelila izraelské rakety“. A dodává: „Izraelský režim obviňuje Írán, že on vypálil rakety na okupovanou (izraelskou) část Golanských výšin. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman pak tvrdí, že jeho režim v odvetě zaútočil na ´íránské základny´ v Sýrii. Íránští představitelé zatím tato vyjádření nijak nekomentovali.“ Televize pak dodává, že „střet se obešel beze ztrát“.

Weby tiskových agentur IRNA a ISNA pak zprávu před polednem ani na svých stránkách neumístily.

Kdo jsou revoluční gardisté, kteří útočili na Izrael?

Revoluční gardy vznikly v roce 1979 na obranu islámské revoluce, jejíž protagonisté tehdy nedůvěřovali armádě příliš spojené se šáhovým režimem. Gardy se staly protěžovanou, paralelní armádou s obvyklým výcvikem i specializovanými jednotkami. Právě její příslušníci kontrolují nejcitlivější oblasti obrany – hlídkují v Perském zálivu, mají na starosti raketový program, nasazení dronů i moderních technologií obecně. Odpovídají se přímo nejvyššímu íránskému duchovnímu vůdci Alímu Chameneímu.

Gardisté získali také značnou ekonomickou moc, podnikají ve stavebnictví, bankovnictví, telekomunikacích i prostě jen obchodě, s nimi svázané podniky jsou preferované při zadávání státních zakázek (postavily mimo jiné i jeden z terminálů mezinárodního letiště v Teheránu).

V Sýrii nyní operují tzv. Jeruzalémské jednotky, které jsou speciálním gardistickým útvarem zodpovědným za zahraniční operace. Její příslušníci v cizině nejen bojují, ale především cvičí a organizují spřátelené milice.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1