Články odjinud

Íránský generál oznámil, že rakety s vyšším doletem nepotřebují. Ty co mají teď zasáhnou i Saúdskou Arábii

Íránský generál oznámil, že rakety s vyšším doletem nepotřebují. Ty co mají teď zasáhnou i Saúdskou Arábii

Írán nyní neplánuje vyvíjet rakety s větším doletem, než má dosud. Sdělil to dnes velitel íránských revolučních gard. Podle něj k zajištění obrany Íránu dostačují rakety s doletem 2000 kilometrů, které už Íránci mají. Íránský raketový program je předmětem diskusí, které se vážou také k íránskému jadernému programu.

„Máme vědeckou kapacitu rozšířit dolet raket, ale není to součást naší současné politiky, protože většina nepřátelských strategických cílů je v dosahu raket s doletem 2000 kilometrů. Ty jsou k ochraně Íránské islámské republiky dostačující,“ citovala íránská agentura Tasním velitele gard Mohammada Alího Džafarího.

 

Loni v září Írán testoval balistickou střelu s doletem 2000 kilometrů, takže schopnou zasáhnout také Izrael nebo Saúdskou Arábii. Írán existenci Izraele neuznává a se Saúdskou Arábií soupeří o regionální vliv.

Írán v roce 2015 podepsal mezinárodní dohodu, v níž přistoupil na omezení svého jaderného programu výměnou za zrušení sankcí. USA letos od dohody odstoupily, ale ostatní signatáři (Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko, EU) ji chtějí zachovat. Írán i po roce 2015 pokračoval v raketových testech a tvrdí, že v tom ho dohoda z roku 2015 nijak neomezuje. I mezi evropskými signatáři ale panuje názor, že by se mělo s Íránem dále vyjednávat a do dohody začlenit raketový program stejně jako regionální aktivity Teheránu. S tím Írán nesouhlasí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud