Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámský stát se znovu hlásí o slovo: V Iráku hrozí útoky na volební místnosti

Islámský stát se znovu hlásí o slovo: V Iráku hrozí útoky na volební místnosti

Radikální skupina Islámský stát (IS) pohrozila útoky na volební místnosti v době květnových parlamentních voleb. Hrozbu zveřejnila na síti Telegram.

Mluvčí IS abú Hasan Muhádžir se v ní obrací na irácké sunnitské muslimy a nabádá je, aby volby bojkotovali. „Sunnité, víme, že vláda rafídy vypisuje volby. Naše ohlášení se vztahuje na ty, kdo se zúčastní. Hlasovací místnosti a ti, kdo tam přijdou, budou terčem našich bojovníků. Držte se proto stranou,“ řekl Muhádžir, přičemž použil termín rafída, jakým salafisté označují šíity.

Irák nyní vede vláda šíitů. Sunnité, kteří Iráku vládli do pádu bývalého prezidenta Saddáma Husajna, jsou tam početně v menšině.

Sunnitský IS ovládl sever a západ Iráku v roce 2014 a loni tam byl vojensky poražen. Působí tam ale stále a podniká jednotlivé atentáty. Volby se mají v Iráku konat 12. května a vláda tvrdí, že volební místnosti budou dobře střeženy.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1