Články odjinud

Itálie má vlastního Trumpa. Ministr vnitra Salvini chce „sčítání“ Romů a je posedlý Twitterem

Itálie má vlastního Trumpa. Ministr vnitra Salvini chce „sčítání“ Romů a je posedlý Twitterem

Za necelý měsíc ve funkci si neústupný italský ministr vnitra Matteo Salvini vysloužil v otázce migrace reputaci evropského Trumpa, napsala agentura Reuters.

Tento obsesivní uživatel twitteru, který od amerického prezidenta okopíroval i své heslo „Italové především“, zavřel italské přístavy lodím s migranty, oznámil plán „sčítání“ italských Romů a kvůli migrační krizi se postavil největší evropské síle, Německu.

Do křížku se Řím s Berlínem kvůli tomu, jak řešit migraci a zacházet s žadateli o azyl, patrně dostanou i na summitu EU, který se dnes a v pátek koná v Bruselu.

„Trump a Salvini jsou ze stejného těsta,“ konstatoval Steve Bannon, klíčová postava v týmu Trumpovy prezidentské kampaně, během níž nynější prezident USA hlásal tvrdý postoj vůči imigraci a vybudování zdi po celé délce hranice s Mexikem. Jeho přirovnání by se Salvinimu patrně líbilo - podobně jako Trumpa jej k moci dostala reputace přísně účelného lídra, který neváhá zatřást zavedenými pořádky a nebojí se velkých výzev.

Ministrem vnitra a vicepremiérem populistické vlády krajně pravicové Ligy, kterou sám vede, a protestního Hnutí pěti hvězd se 45letý Salvini stal na počátku měsíce. Třebaže v čele vlády nestojí, velmi záhy začal její agendu nastolovat právě on.

Nedojde-li na summitu o migraci v Bruselu k dohodě a požadavky koaličních partnerů německé kancléřky nebudou naplněny, mohl by Salvini dokonce ovlivnit politický osud Angely Merkelové.

Salvini svým evropským partnerům vzkázal, že Itálie - zakládající člen EU, který dlouho kopal v nižší lize, než mu přísluší - už nebude unijním „uprchlickým táborem“.

Ačkoli počet příchozích migrantů v Itálii tento rok ve srovnání s loňskem klesl o více než 77 procent, italský ministr vnitra se zaměřil na slabiny unijní migrační politiky a odráží výpady, že jeho vlastní opatření ohrožují lidské životy.

Řím tento měsíc zakázal dvěma lodím nevládních organizací přistát v italském přístavu. Podle šéfa Lig taková plavidla "nemohou diktovat italskou imigrační politiku". V pondělí dokonce řekl, že pokud by to bylo na něm, italská pobřežní stráž by tísňová volání z člunů imigrantů ignorovala.

Žadatele o azyl proudící do západní Evropy chce Salvini zarazit zřízením migračních center v Africe a zároveň zpochybnil "rétoriku", která vládne okolo detenčních táborů v Libyi. Například OSN tamější podmínky považuje za „nelidské“.

Za posledních pět let se do Itálie přes moře dostalo zhruba 650.000 migrantů a 170.000 běženců zde nyní přebývá v uprchlických táborech. Třebaže počet nově příchozích klesá, stále jich měsíc co měsíc v zemi stovky přibudou.

Itálie v duchu linie vytyčené Salvinim na své unijní partnery naléhá, aby se více podíleli na řešení svízelí vyplývajících z přijímání migrantů. Většina běženců se do Evropy dostane přes některý ze středomořských přístavů. Řím si přeje zrušení pravidel, podle nichž za žadatele o azyl zodpovídá první unijní země, do které vstoupí.

Německo, které v rozpuku evropské migrační krize v roce 2015 otevřelo uprchlíkům doširoka dveře, si oproti tomu přeje více pravomocí pro unijní země, aby mohly žadatele o azyl vracet v rámci EU tam, kde byly poprvé registrováni. Tento návrh, s jehož pomocí chce Merkelová zaretušovat trhliny ohrožující německou koaliční vládu, ovšem italský ministr vnitra odmítá.

Itálie na summitu patrně nedosáhne všeho, co si přeje. Mohla by ale získat podporu svých návrhů zřídit uprchlické tábory v Africe a navýšit financování chudých afrických zemí, odkud mladí lidé odcházejí za prací.

„Salviniho linie ohledně imigrace zatím funguje - vláda si užívá počáteční idylky,“ myslí si sociolog Luca Ricolfi z Turínské univerzity. Navrhované „sčítání“ Romů se ale nakonec obrátí proti němu, dodává.

S uzavřením přístavů lodím nevládních organizací souhlasí podle průzkumu veřejného mínění z minulého týdne dvě třetiny Italů. Za minulý měsíc se preference Ligy téměř zdvojnásobily. Vzestup krajně pravicové strany vyvolává rozpory s M5S - někteří členové protestního hnutí s politikou zavřených přístavů nesouhlasí.

Salvini z Ligy učinil celonárodní politickou sílu, která v březnových volbách získala 17 procent hlasů. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že nyní by této protiimigrační straně dalo hlas přes 30 procent voličů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud