Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Itálie má vlastního Trumpa. Ministr vnitra Salvini chce „sčítání“ Romů a je posedlý Twitterem

Itálie má vlastního Trumpa. Ministr vnitra Salvini chce „sčítání“ Romů a je posedlý Twitterem

Za necelý měsíc ve funkci si neústupný italský ministr vnitra Matteo Salvini vysloužil v otázce migrace reputaci evropského Trumpa, napsala agentura Reuters.

Tento obsesivní uživatel twitteru, který od amerického prezidenta okopíroval i své heslo „Italové především“, zavřel italské přístavy lodím s migranty, oznámil plán „sčítání“ italských Romů a kvůli migrační krizi se postavil největší evropské síle, Německu.

Do křížku se Řím s Berlínem kvůli tomu, jak řešit migraci a zacházet s žadateli o azyl, patrně dostanou i na summitu EU, který se dnes a v pátek koná v Bruselu.

„Trump a Salvini jsou ze stejného těsta,“ konstatoval Steve Bannon, klíčová postava v týmu Trumpovy prezidentské kampaně, během níž nynější prezident USA hlásal tvrdý postoj vůči imigraci a vybudování zdi po celé délce hranice s Mexikem. Jeho přirovnání by se Salvinimu patrně líbilo - podobně jako Trumpa jej k moci dostala reputace přísně účelného lídra, který neváhá zatřást zavedenými pořádky a nebojí se velkých výzev.

Ministrem vnitra a vicepremiérem populistické vlády krajně pravicové Ligy, kterou sám vede, a protestního Hnutí pěti hvězd se 45letý Salvini stal na počátku měsíce. Třebaže v čele vlády nestojí, velmi záhy začal její agendu nastolovat právě on.

Nedojde-li na summitu o migraci v Bruselu k dohodě a požadavky koaličních partnerů německé kancléřky nebudou naplněny, mohl by Salvini dokonce ovlivnit politický osud Angely Merkelové.

Salvini svým evropským partnerům vzkázal, že Itálie - zakládající člen EU, který dlouho kopal v nižší lize, než mu přísluší - už nebude unijním „uprchlickým táborem“.

Ačkoli počet příchozích migrantů v Itálii tento rok ve srovnání s loňskem klesl o více než 77 procent, italský ministr vnitra se zaměřil na slabiny unijní migrační politiky a odráží výpady, že jeho vlastní opatření ohrožují lidské životy.

Řím tento měsíc zakázal dvěma lodím nevládních organizací přistát v italském přístavu. Podle šéfa Lig taková plavidla "nemohou diktovat italskou imigrační politiku". V pondělí dokonce řekl, že pokud by to bylo na něm, italská pobřežní stráž by tísňová volání z člunů imigrantů ignorovala.

Žadatele o azyl proudící do západní Evropy chce Salvini zarazit zřízením migračních center v Africe a zároveň zpochybnil "rétoriku", která vládne okolo detenčních táborů v Libyi. Například OSN tamější podmínky považuje za „nelidské“.

Za posledních pět let se do Itálie přes moře dostalo zhruba 650.000 migrantů a 170.000 běženců zde nyní přebývá v uprchlických táborech. Třebaže počet nově příchozích klesá, stále jich měsíc co měsíc v zemi stovky přibudou.

Itálie v duchu linie vytyčené Salvinim na své unijní partnery naléhá, aby se více podíleli na řešení svízelí vyplývajících z přijímání migrantů. Většina běženců se do Evropy dostane přes některý ze středomořských přístavů. Řím si přeje zrušení pravidel, podle nichž za žadatele o azyl zodpovídá první unijní země, do které vstoupí.

Německo, které v rozpuku evropské migrační krize v roce 2015 otevřelo uprchlíkům doširoka dveře, si oproti tomu přeje více pravomocí pro unijní země, aby mohly žadatele o azyl vracet v rámci EU tam, kde byly poprvé registrováni. Tento návrh, s jehož pomocí chce Merkelová zaretušovat trhliny ohrožující německou koaliční vládu, ovšem italský ministr vnitra odmítá.

Itálie na summitu patrně nedosáhne všeho, co si přeje. Mohla by ale získat podporu svých návrhů zřídit uprchlické tábory v Africe a navýšit financování chudých afrických zemí, odkud mladí lidé odcházejí za prací.

„Salviniho linie ohledně imigrace zatím funguje - vláda si užívá počáteční idylky,“ myslí si sociolog Luca Ricolfi z Turínské univerzity. Navrhované „sčítání“ Romů se ale nakonec obrátí proti němu, dodává.

S uzavřením přístavů lodím nevládních organizací souhlasí podle průzkumu veřejného mínění z minulého týdne dvě třetiny Italů. Za minulý měsíc se preference Ligy téměř zdvojnásobily. Vzestup krajně pravicové strany vyvolává rozpory s M5S - někteří členové protestního hnutí s politikou zavřených přístavů nesouhlasí.

Salvini z Ligy učinil celonárodní politickou sílu, která v březnových volbách získala 17 procent hlasů. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že nyní by této protiimigrační straně dalo hlas přes 30 procent voličů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744