Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Itálie vyhlásila stav nouze, ceny plynu po explozi na rakouských hranicích rostou až o 40 procent

Itálie vyhlásila stav nouze, ceny plynu po explozi na rakouských hranicích rostou až o 40 procent

Ranní exploze rakouského plynového terminálu má konkrétní dopady na evropské státy i na komoditní trhy. Itálie vyhlásila stav nouze, cena zemního plynu ve Velké Británii rostla až o 40 procent a problémy hlásí i Rakousko. Exploze není žádná marginálie a bude mít reálný dopad na evropskou energetiku, tvrdí pro INFO.CZ odborník Milan Kajtman. Podle něj se problémy dotknou především Rakouska, které je na vybuchlém plynovodu přímo závislé, nicméně z potrubí proudil plyn i do Německa, Itálie a Francie. 

„Jde o výbuch na velmi důležitém místě,“ akcentuje význam místa výbuchu Kajtman. „Plyn odtud proudí do Rakouska, Německa, Itálie a Francie a v těchto zemích může být patrný dopad tohoto výpadku,“ dodává odborník.

Výše uvedené zasažené státy tak nyní budou muset čerpat zemní plyn ze svých zásobníků, které jsou naštěstí stále plné. Pomáhá tomu i teplotně nadprůměrné počasí, díky kterému je aktuální spotřeba plynu na relativně nízkých úrovních. „Myslím, že zásobníky by tento výpadek měly zvládnout vykrýt, opravdu zásadní problémy neočekávám,“ říká Kajtman v rozhovoru pro INFO.CZ.

Podle odborníka bude havárií plynového terminálu nejvýrazněji zasažené Rakousko, naopak například Itálie dováží zemní plyn i ze severu Afriky a její expozice výpadkem dodávek ruského plynu tak bude nižší. I přesto však Itálie během dne vyhlásila kvůli přerušení dodávek ruského plynu stav nouze.

„Jedná o velmi nešťastnou dobu, kdy k události mohlo dojít. Před zimou je totiž zapotřebí veškerá dostupná kapacita a tato událost změnila kalkulace ohledně toho, jak moc bude plyn dostupný. Pokud se ochladí a kapacita bude stále nedostupná, tak to určitě povede k růstu cen,“ tvrdí pro agenturu Bloomberg Arne Bergvik, hlavní analytik švédské energetické společnosti Jamtkraft AB.

Ceny plynu ostatně rostly již během úterý, v reakci na explozi ve Velké Británii rostla cena komodity s lednovým dodáním o pětinu na 73.7 pence za therm (2.74 metru krychlových plynu). Spotová cena se pak zvýšila až o 40 procent na 95 pencí za therm, nejvýše za poslední čtyři roky. 

Růst ceny ve Velké Británii je způsobený tamním chladným počasím i disrupcemi dodávek plynu ze Severního moře. Velká Británie může částečně omezit vliv rakouské exploze vyššími dodávkami zkapalnělého plynu na tankerech z Kataru, nicméně jedna taková cesta zabere až dva týdny a pro akutní řešení situace je tedy nepoužitelná. 

Kajtman předpokládá, že celý uzel bude opět zprovozněn v řádu dnů, maximálně několika málo týdnů. „Ona tam totiž není jen jedna roura, jsou tam vedle sebe tři nebo čtyři. Nějaké bypassové řešení proto nejspíše nebude problém zajistit,“ říká odborník.

Otázky nyní vyvolává důvod exploze, podle Kajtmana může být ve hře jak teroristický útok, tak i technické selhání. „Mě samotného to, že se něco takového stalo, velmi zarazilo. Znám totiž tato místa velmi dobře a vím, že jsou velmi kvalitně zabezpečené a monitorované. Nepamatuji si, že by se něco takového ve střední nebo západní Evropě stalo,“ uzavírá Kajtman.

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si vyžádala jednoho mrtvého a desítky zraněných. Na místo se sjelo několik hasičských vozů, přivolány byly sanitky i záchranářské vrtulníky. Výbuch otřásl zařízením nedaleko hraniční řeky Moravy asi v 8:45, okolí výbuchu je nyní uzavřeno.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744