Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Itálii zasáhla silná zemětřesení. U Amatrice se bojí další tragédie, v Římě zastavili metro

Itálii zasáhla silná zemětřesení. U Amatrice se bojí další tragédie, v Římě zastavili metro

Oblast poblíž měst Amatrice a L’Aquila zasáhlo další zemětřesení. Podle dostupných informací se jeho epicentrum nacházelo deset kilometrů pod povrchem a mělo sílu 5,4 stupně Richterovy škály, po necelé hodině následoval další silnější otřes o síle 5,7 stupně a poté ještě jeden. Zemětřesení takového rozsahu může mít výrazně ničivé účinky, v oblasti by to ostatně nebylo poprvé.

Před několika měsíci našlo v troskách středoitalských měst kvůli silnému zemětřesení smrt téměř tři sta lidí, ve středu v 10:25 udeřila příroda znovu. Země se otřásla silou 5,4 stupně Richterovy škály.

Po necelé hodině následovaly dva další a silnější otřesy ve stejné oblasti, tentokrát měly hodnotu 5,7 stupně. 

Takové intenzity v rámci seismické aktivity dosahuje jev, který má obyčejně za následek zničení budov se špatnou statikou a narušení staveb v dobrém stavu.

Svědectví z místa se shodují, že zemětřesení trvalo poměrně dlouho, asi deset až dvacet vteřin, a bylo velice silné. Otřesy přicházely ve vlnách a roztřásly budovy, lidé také píší, že pociťují po zkušenostech z minulosti velký strach.

V oblasti je řada stavení poškozená ještě od minulého zemětřesení ze srpna. Z míst, která středeční zemětřesení zasáhlo, přicházejí informace o následných otřesech, rozsah škod zatím není známý, stejně jako to, zda si událost vyžádala oběti na životech. V Amatrice se zřítila zvonice kostela svatého Augustina, která přestála srpnovou tragédii.

Záchranáři se do postižených oblastí dostávají s obtížemi kvůli sněhu a zimnímu počasí. Tvrdé podmínky způsobily, že byla některá místa už před zemětřesením odstřižena od dodávek elektrické energie a plynu, občas i od dopravního spojení s okolním světem.

Silné otřesy cítili také ve Florencii a téměř sto kilometrů vzdáleném Římě. V italské metropoli reagovali uzavřením linek metra, které čeká kontrola, zda nedošlo k jejich poničení. Současně probíhá evakuace dětí ze škol.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744