Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Italky dostanou během menstruace volno. Stačí potvrzení od lékaře

Italky dostanou během menstruace volno. Stačí potvrzení od lékaře

Italští poslanci mají na stole návrh na zavedení nároku na volno pro ženy, které zrovna mají své dny. Tři dny v měsíci by nemusely chodit do práce ty, které trpí na bolestivou menstruaci. Pokud Italové nová pravidla pro zaměstnance schválí, stanou se první západní zemí, která „menstruační volno“ zavede. Kritici přesto varují, že návrh vládních sociálních demokratů může pozici žen na pracovním trhu ztížit, uvedl server The Washington Post.

Bolestivé příznaky během menstruačního cyklu budou moct pracující Italky strávit doma. Novinka v zákoně by jim měla umožnit, podobně jako nabízí někteří zaměstnavatelé „sick days" v případě krátkodobé nemoci, zůstat doma. Doložit by musely potvrzení od lékaře, že v průběhu menstruace trpí například prudkými bolestmi hlavy, břicha nebo třeba kloubů. Tamní ženský lifestylový server Marie Claire si novinku chválí a označil opatření za známku pokroku a sociální udržitelnosti. Upozorňuje, že například zaměstnankyně firmy Louis Vuitton v Itálii nárok na menstruační volno mají.

 

„Ženy si už v současné době berou volno z důvodu menstruačních bolestí, ale nový zákon by jim umožnil si ho vzít i bez pracovní neschopnosti nebo jiného typu čerpání volna,“ uvedla pro The Washington Post ekonomka Výzkumného ústavu veřejných politik Daniela Piazzalungová. „Na druhou stranu není vyloučeno, že by schválení zákona vedlo k negativním důsledkům. Poptávka po pracovnicích mezi společnostmi by se mohla snížit nebo by ženy mohly být i nadále trestány z hlediska platu i kariérního postupu,“ dodává analytička.

Návrh demokratické strany totiž nemusí mít úplně pozitivní dopady na pracovní trh. Itálie patří navíc mezi jednu z nejhorších zemí v Evropě v rámci zapojení žen do pracovního procesu. Do zaměstnání chodí jen 65 procent Italek, což je značně pod evropským průměrem, který činí 72 procent a například ve Spojených státech 71 procent žen.

Firmy upřednostní muže

Opatření by tak mohlo vést k ještě většímu nepoměru. Firmy by totiž mohly začít preferovat při výběru zaměstnanců muže. Už nyní se Italky potýkají s nízkou ochotou na straně italských firem zaměstnávat ženy, obzvlášť poté, kdy se vrátí po mateřské dovolené. Zákon kritizují i feministky, které upozorňují na prohlubování stereotypu, že ženy jsou slabší a emocionálně labilnější než muži, píše britský The Washington Post.

Italové mají pracovní právo nastavené vůči ženám velice vstřícně oproti jiným evropským státům. (Tedy s výjimkou Česka, kde je mateřská i rodičovská dovolená jedna z nejdelších.) Placenou mateřskou dovolenou mají pět týdnů, což je nad evropským průměrem a ženu nesmí po tuto dobu zaměstnavatel propustit. Matka během mateřské dostává 80 procent platu hrazeného italskou správou sociálního zabezpečení. Následných šest měsíců má pak jeden z rodičů nárok na další dávku (obdoba českého rodičovského příspěvku), a to ve výši 30 procent předchozího platu. Italský statistický úřad přesto upozorňuje, že až čtvrtiny žen na mateřské se jejich zaměstnavatelé zbavují už v průběhu těhotenství nebo krátce po porodu, a to i přesto, že je to nezákonné.

Asiatky tráví své dny doma už desítky let

Zatímco v Evropě jde o naprostou novinku, v jihovýchodní Asii leckde firmy nabízí ženám menstruační volno jako zaměstnanecký benefit. V Japonsku funguje dokonce už 70 let, Indonésie nárok na absenci zavedla v roce 1948. Posledních 16 let nemusí ženy během svých dnů do práce také v Jižní Koreje, na Tchaj-wanu nově od roku 2013, upozorňuje webový portál pro ženy Marie Claire. Menstruační volno nabízí také některé nadnárodní firmy, například koncern vyrábějící sportovní oblečení Nike.

 

Jestli má menstruační cyklus skutečně vliv na pracovní výkonnost žen, odborníci nezjistili. Studie, kterou před osmi let zveřejnil časopis American Economic Journal, tvrdí, že menstruace zvyšuje absenci žen, a tím ovlivňuje i dlouhodobě nižší platové ohodnocení ve srovnání s muži. Naopak pět let stará studie v Journal of Human Resources tuto teorii popírá a tvrdí, že žádný důkaz o zvýšené ženské absenci neexistuje.

Návrh leží v italské dolní parlamentní komoře od poloviny března. Předložila ho skupina poslanců vládní socialistické Demokratické strany. Schválení by se novela mohla podle informací italského tisku dočkat už v následujících měsících.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744