Italská televize zveřejnila nové snímky zabitého slovenského novináře Kuciaka. Kdo ho sledoval? | info.cz

Články odjinud

Italská televize zveřejnila nové snímky zabitého slovenského novináře Kuciaka. Kdo ho sledoval?

Veřejnosti dosud neznámé fotografie ze sledování loni zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka zveřejnila v pátek večer italská veřejnoprávní stanice RAI 1. Snímky získala během své slovenské mise italská investigativní novinářka Maria Grazia Mazzolaová. Podle bratislavského Denníku N záběry pořídil bývalý šéf slovenské civilní kontrarozvědky Péter Tóth, který nyní spolupracuje jako utajovaný svědek s policií.

"Špehovaný, sledovaný, odposlouchávaný: tyto fotografie… dokazují, že investigativní novinář Ján Kuciak byl sledován a špehován před vraždou z 21. února minulého roku," říká v reportáži italská novinářka, která se ve své práci věnuje mimo jiné i činnosti mafie. Fotografie zachycují novináře většinou na ulici.

Kuciaka před vraždou z loňského roku sledoval podle Denníku N někdejší šéf Slovenské informační služby (SIS) Péter Tóth. Poté, co byla z objednání Kuciakovy vraždy obviněna Alena Zsuzsová z jihoslovenského Komárna, Tóth se údajně přihlásil sám na policii a začal s vyšetřovateli spolupracovat jako utajený svědek. Právě od něj policisté získali fotografie ze sledování mladého novináře. Denník N uvedl, že Tóth sledoval i jiné novináře.

Bývalý šéf SIS přitom údajně pracoval pro kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který je podle nepotvrzených informací tisku podezřelý z reportérovy vraždy. Kočner je od loňského června ve vazbě v souvislosti s jiným případem. O Kuciakovi chtěl podle Denníku N získat informace, které by později použil k jeho veřejné diskreditaci. Fotografie ale podle tohoto slovenského listu později posloužili i vrahovi Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Zavražděný Kuciak psal o kontroverzních slovenských obchodnících, ale také o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, spojovaných médii s mafií. Zmínil se i o vazbách jednoho z nich na již bývalého slovenského premiéra Roberta Fica. Že Kuciak psal také o kalábrijské mafii 'Ndranghetě, připomíná ve své reportáži i italská novinářka Mazzolaová.

Novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelili v únoru loňského roku v obci Veľká Mača východně od Bratislavy. Slovenská policie už v září zadržela a obvinila z dvojnásobné vraždy čtyři osoby, mezi nimiž je podle prokuratury i údajný vrah. Na začátku vyšetřování jako motiv činu označili policisté Kuciakovu investigativní práci.

Vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a vážnou politickou krizi. V zájmu jejího řešení premiér Robert Fico podal demisi. Tříčlenná koalice se pak dohodla na sestavení nového kabinetu, ve kterém zůstala většina ministrů předchozí vlády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud