Články odjinud

Italská televize zveřejnila nové snímky zabitého slovenského novináře Kuciaka. Kdo ho sledoval?

Italská televize zveřejnila nové snímky zabitého slovenského novináře Kuciaka. Kdo ho sledoval?

Veřejnosti dosud neznámé fotografie ze sledování loni zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka zveřejnila v pátek večer italská veřejnoprávní stanice RAI 1. Snímky získala během své slovenské mise italská investigativní novinářka Maria Grazia Mazzolaová. Podle bratislavského Denníku N záběry pořídil bývalý šéf slovenské civilní kontrarozvědky Péter Tóth, který nyní spolupracuje jako utajovaný svědek s policií.

"Špehovaný, sledovaný, odposlouchávaný: tyto fotografie… dokazují, že investigativní novinář Ján Kuciak byl sledován a špehován před vraždou z 21. února minulého roku," říká v reportáži italská novinářka, která se ve své práci věnuje mimo jiné i činnosti mafie. Fotografie zachycují novináře většinou na ulici.

Kuciaka před vraždou z loňského roku sledoval podle Denníku N někdejší šéf Slovenské informační služby (SIS) Péter Tóth. Poté, co byla z objednání Kuciakovy vraždy obviněna Alena Zsuzsová z jihoslovenského Komárna, Tóth se údajně přihlásil sám na policii a začal s vyšetřovateli spolupracovat jako utajený svědek. Právě od něj policisté získali fotografie ze sledování mladého novináře. Denník N uvedl, že Tóth sledoval i jiné novináře.

Bývalý šéf SIS přitom údajně pracoval pro kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který je podle nepotvrzených informací tisku podezřelý z reportérovy vraždy. Kočner je od loňského června ve vazbě v souvislosti s jiným případem. O Kuciakovi chtěl podle Denníku N získat informace, které by později použil k jeho veřejné diskreditaci. Fotografie ale podle tohoto slovenského listu později posloužili i vrahovi Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Zavražděný Kuciak psal o kontroverzních slovenských obchodnících, ale také o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, spojovaných médii s mafií. Zmínil se i o vazbách jednoho z nich na již bývalého slovenského premiéra Roberta Fica. Že Kuciak psal také o kalábrijské mafii 'Ndranghetě, připomíná ve své reportáži i italská novinářka Mazzolaová.

Novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelili v únoru loňského roku v obci Veľká Mača východně od Bratislavy. Slovenská policie už v září zadržela a obvinila z dvojnásobné vraždy čtyři osoby, mezi nimiž je podle prokuratury i údajný vrah. Na začátku vyšetřování jako motiv činu označili policisté Kuciakovu investigativní práci.

Vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a vážnou politickou krizi. V zájmu jejího řešení premiér Robert Fico podal demisi. Tříčlenná koalice se pak dohodla na sestavení nového kabinetu, ve kterém zůstala většina ministrů předchozí vlády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud