Články odjinud

Izrael dráždí Libanon, na společné hranici chce postavit zeď. Napětí sílí, Bejrút chřestí zbraněmi

Izrael dráždí Libanon, na společné hranici chce postavit zeď. Napětí sílí, Bejrút chřestí zbraněmi

Libanonská bezpečnostní rada nařídila armádě zakročit v případě, že Izrael začne stavět betonovou bariéru na své hranici s Libanonem. Bejrút tento záměr hodnotí jako narušení svrchovanosti Libanonu, Izrael podle něj stavbou zabere i libanonské území. Obě země jsou ve válečném stavu a hranice mezi nimi je vytyčená plotem. Monitoruje ji mírová mise OSN (UNIFIL).

Spor kolem hraniční zdi je dalším zdrojem napětí v izraelsko-libanonských vztazích. Delší dobu je vyvolávají neshody o námořní hranici a těžbě plynu. Mezi oběma zeměmi existuje spor o mořské území o ploše 860 kilometrů čtverečních, které se nachází na okraji podmořských nalezišť plynu. Libanon v prosinci schválil nabídky tří velkých firem - Total, Eni a Novatek - na těžbu ve dvou z pěti energetických bloků. Jeden z nich ale částečně leží ve sporném prostoru.

Izraelský ministr energetiky Juval Steinic dnes řekl, že demarkační spor existuje mnoho let a že Izrael doufá, že bude vyřešen diplomatickou cestou. Připomněl, že americkým prostředníkům se v roce 2013 téměř podařilo dospět ke kompromisu. Ministr obrany Avigdor Lieberman ale postup Libanonu označil za velmi provokativní, protože pozval mezinárodní firmy k těžbě na nalezištích, která patří Izraeli.

V případě sporu o pozemní hranici se sešla v Libanonu nejvyšší bezpečnostní rada, k níž patří premiér, prezident, několik ministrů a zástupci armády. „Rada vydala pokyn postavit se této agresi a zabránit Izraeli stavět takzvanou bariéru na libanonském území,“ uvedla rada v prohlášení.

Mluvčí UNIFIL sdělil, že mise je ve spojení s oběma stranami a pomáhá hledat řešení. Podle něj by jakékoli stavební práce na hranici měly být koordinovány s UNIFIL. Izrael trvá na tom, že zeď povede po jeho území. Nejmenovaný izraelský představitel agentuře Reuters řekl, že pouze v jednom úseku zeď bude severně od stávajícího plotu, protože plot byl postaven vzhledem k terénu jižně od hranice.

Mezinárodní síly UNIFIL v Libanonu působí od roku 1978, kdy měly za úkol dohlédnout na stažení izraelských jednotek po jejich vpádu do jižního Libanonu téhož roku. Mandát mise byl rozšířen po válce Izraele s libanonským šíitským hnutím Hizballáh v roce 2006 a působnost mírových jednotek se rozšířila i na jih Libanonu k hranici s Izraelem. Hranice bývala v minulosti dějištěm násilností, ale v poslední době je spíš klidná.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud