Izrael dráždí Libanon, na společné hranici chce postavit zeď. Napětí sílí, Bejrút chřestí zbraněmi | info.cz

Články odjinud

Izrael dráždí Libanon, na společné hranici chce postavit zeď. Napětí sílí, Bejrút chřestí zbraněmi

Libanonská bezpečnostní rada nařídila armádě zakročit v případě, že Izrael začne stavět betonovou bariéru na své hranici s Libanonem. Bejrút tento záměr hodnotí jako narušení svrchovanosti Libanonu, Izrael podle něj stavbou zabere i libanonské území. Obě země jsou ve válečném stavu a hranice mezi nimi je vytyčená plotem. Monitoruje ji mírová mise OSN (UNIFIL).

Spor kolem hraniční zdi je dalším zdrojem napětí v izraelsko-libanonských vztazích. Delší dobu je vyvolávají neshody o námořní hranici a těžbě plynu. Mezi oběma zeměmi existuje spor o mořské území o ploše 860 kilometrů čtverečních, které se nachází na okraji podmořských nalezišť plynu. Libanon v prosinci schválil nabídky tří velkých firem - Total, Eni a Novatek - na těžbu ve dvou z pěti energetických bloků. Jeden z nich ale částečně leží ve sporném prostoru.

Izraelský ministr energetiky Juval Steinic dnes řekl, že demarkační spor existuje mnoho let a že Izrael doufá, že bude vyřešen diplomatickou cestou. Připomněl, že americkým prostředníkům se v roce 2013 téměř podařilo dospět ke kompromisu. Ministr obrany Avigdor Lieberman ale postup Libanonu označil za velmi provokativní, protože pozval mezinárodní firmy k těžbě na nalezištích, která patří Izraeli.

V případě sporu o pozemní hranici se sešla v Libanonu nejvyšší bezpečnostní rada, k níž patří premiér, prezident, několik ministrů a zástupci armády. „Rada vydala pokyn postavit se této agresi a zabránit Izraeli stavět takzvanou bariéru na libanonském území,“ uvedla rada v prohlášení.

Mluvčí UNIFIL sdělil, že mise je ve spojení s oběma stranami a pomáhá hledat řešení. Podle něj by jakékoli stavební práce na hranici měly být koordinovány s UNIFIL. Izrael trvá na tom, že zeď povede po jeho území. Nejmenovaný izraelský představitel agentuře Reuters řekl, že pouze v jednom úseku zeď bude severně od stávajícího plotu, protože plot byl postaven vzhledem k terénu jižně od hranice.

Mezinárodní síly UNIFIL v Libanonu působí od roku 1978, kdy měly za úkol dohlédnout na stažení izraelských jednotek po jejich vpádu do jižního Libanonu téhož roku. Mandát mise byl rozšířen po válce Izraele s libanonským šíitským hnutím Hizballáh v roce 2006 a působnost mírových jednotek se rozšířila i na jih Libanonu k hranici s Izraelem. Hranice bývala v minulosti dějištěm násilností, ale v poslední době je spíš klidná.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud