Izrael zase přikládá do ohně. Po 25 letech začal stavět první novou židovskou osadu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izrael zase přikládá do ohně. Po 25 letech začal stavět první novou židovskou osadu

Izrael zase přikládá do ohně. Po 25 letech začal stavět první novou židovskou osadu

Izrael dnes zahájil výstavbu nové židovské osady. Oznámil to premiér Benjamin Netanjahu. Za minulých 25 let to bude první nová osada na Západním břehu Jordánu. Dosud totiž Izrael výstavbu omezoval na rozšiřování stávajících sídlišť. Proti rozhodnutí se bouří Palestina, podle které jde o pokus zmařit snahu americké administrativy obnovit mírová jednání.“

Sídlo Amišai je určeno pro asi 40 rodin vystěhovaných z osady Amona, kterou nechal vyklidit izraelský soud, protože byla nelegální. Netanjahu, který stojí v čele velmi pravicové vlády, těmto rodinám slíbil, že jim bydliště nahradí.

„Práce na budování nové osady dnes začaly, jak jsem slíbil,“ napsal Netanjahu na twitteru a text doplnili snímky bagrů připravujících terén. „Mám tu čest být po desetiletích první premiér, který buduje novou osadu v Judeji a Samaří,“ sdělil premiér v tweetu, kde použil pro Západní břeh historické označení.

Židovské osady jsou z pohledu mezinárodního práva nelegální a komplikují řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Neschvalují je ani USA, byť jsou blízkým spojencem Izraele.

Izraelské sdělovací prostředky upozorňují na načasování nové výstavby. Ve středu má totiž do Izraele dorazit zeť a poradce amerického prezidenta Jared Kushner a má jednat s izraelskými i palestinskými představiteli o možné obnově mírových rozhovorů. Mluvčí palestinské samosprávy Nabíl abú Rudajná označil zahájení stavebních prací za „zásadní stupňování napětí a pokus zmařit snahu americké administrativy obnovit mírová jednání“.

Kushner spolu s bezpečnostním poradcem Jasonem Greenblattem chtějí podle Bílého domu projednat otázky, na něž kladou obě strany důraz, a jejich představu o příštích krocích. Mírové rozhovory jsou přerušeny od roku 2014.

Netanjahu podle odborníků nemá obavy z komplikací vztahů s USA. Na pondělní schůzi své strany Likud řekl, že „lepší vláda pro osady než ta současná nebyla a nebude“.

Západní břeh je domovem téměř tří milionů Palestinců a asi 400.000 osadníků. Podle původních představ měla na Západním břehu a v Pásmu Gazy vzniknout nezávislá Palestina. Přítomnost osad na Západním břehu ale tento plán komplikuje.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.