Články odjinud

Izraelská armáda ostřelovala syrské pozice, reagovala na narušení svého letového prostoru

Izraelská armáda ostřelovala syrské pozice, reagovala na narušení svého letového prostoru

Izrael v noci na dnešek ostřeloval pozice syrské armády na jihozápadě Sýrie, informovala syrská státní média. Izraelská armáda posléze ostřelování potvrdila a uvedla, že tím reagovala na předchozí narušení svého letového prostoru syrským bezpilotním letounem. Izraelská armáda tvrdí, že bezpilotní stroj ve středu sestřelila.

Izraelská armáda v prohlášení také varovala, že bude "pokračovat rozhodně a pevně v odrážení pokusů narušit suverenitu Izraele". „Izraelská armáda je připravena na různé scénáře a bude nadále bránit bezpečnost svých občanů,“ uvádí se také v prohlášení.

Dnešní ostřelování pozic syrské armády v provincii Kunajtra, která hraničí s Izraelem okupovanou oblastí Golanských výšin, si podle syrské strany vyžádalo jen menší materiální škody.

Napětí v oblasti se vystupňovalo kvůli postupu syrské armády na jihozápadě Sýrie, kde v posledních třech týdnech syrský režim dobyl z rukou povstalců velkou část území. Syrskou armádu podporuje Rusko. Izrael znepokojuje přítomnost syrské armády poblíž hranic a obává se také blízkosti jemu nepřátelských íránských jednotek, které jsou spojencem syrské vlády. Izrael v minulosti přiznal útoky na íránské cíle v Sýrii.

Také izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu prohlásil, že Izrael nedovolí narušení své pozemní ani vzdušné hranice. Řekl to v Moskvě, kde jednal s prezidentem Vladimirem Putinem. Oba státníci pravidelně jednají, zejména o zájmech svých zemí v Sýrii, aby předešli střetu izraelských a ruských sil. Netanjahu ve středu v Moskvě uvedl, že Izrael nemá v úmyslu ohrozit vládu syrského prezidenta Bašára Asada, ale očekává, že se Rusko zasadí o stažení íránských sil ze Sýrie.

Nejnovější incidenty mezi Izraelem a Sýrii se odehrávají v oblasti Golanských výšin. Dvě třetiny této oblasti okupuje Izrael, který je obsadil během dvou válek v roce 1967 a v roce 1973, roku 1981 je v rozporu s rezolucemi OSN anektoval. Východ Golan je syrský a na části Golan je nárazníkové pásmo kontrolované silami OSN UNDOF.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud