Izraelská krajní pravice chce od Netanjahua funkci pro obdivovatele hromadného vraha Palestinců | info.cz

Články odjinud

Izraelská krajní pravice chce od Netanjahua funkci pro obdivovatele hromadného vraha Palestinců

Izraelský nejvyšší soud se vložil do politiky, když o víkendu zakázal kandidaturu Michaela Ben Ariho, krajně pravicového politika a předvolebního spojence premiéra Benjamina Netanjahua. To ale ještě neznamená, že se v dubnových volbách nebudou o křeslo v Knesetu ucházet jiní politici z formace Židovská síla, kterou Ben Ari řídí. A která navazuje na stranu Kach radikálního rabína Meira Kahaneho postavenou v Izraeli mimo zákon.

Celý příběh odstartoval nynější šéf vlády ze strany Likud, který se tak obává tříštění pravicových sil, že se pokouší strany v této části politického spektra integrovat. Partaj Židovský domov proto přiměl ke spojení s následovníky extremistického rabína Meira Kahaneho. Ti si říkají Židovská síla a v předčasných volbách z roku 2013 se do parlamentu nedostali, byť vcelku těsně. Neuspěli ovšem ani o dva roky později v novém hnutí nazvaném Jachad – na rozdíl od mnohem úspěšnějšího Židovského domova, který tehdy obsadil osm křesel (ze 120).

Ben Ari na aktuální verdikt reagoval tak, jak jeho voliči očekávají, tedy s notně pravicovou razancí. „Nakonec zvítězíme my, toto není konec. Porazíme soudní juntu,“ prohlásil poté, co nejvyšší tribunál vynesl verdikt. Mimochodem, z devíti soudců ho podpořil pouze jediný.

Netanjahu dříve slíbil nově sjednocenému hnutí ministerská křesla, pokud pravice vyhraje a on dostane šanci sestavit kabinet. Ovšem poté, co justice zakázala Ben Arimu usilovat o přízeň voličů, vznesla Židovská síla další, nové požadavky.

Teď chce, aby jí možná Netanjahuova koalice předem slíbila ministerský post pro Barucha Marzela. Osadníka žijícího v Hebronu, tedy v Palestinské autonomii, který byl označován za „pravou ruku“ již zesnulého rabína Kahaneho a působil rovněž jako mluvčí jeho zakázané strany Kach. Marzel proslul i tím, že v roce 2000 zorganizoval oslavu svátku Purim u hrobu Barucha Goldsteina. Tedy jiného Kahaneho stoupence, který v roce 1994 zmasakroval 29 palestinských muslimů v hebronské Jeskyni patriarchů. Po jeho činu nejen Izrael, ale i USA a Evropa přidaly stranu Kach na seznam teroristických organizací.

Pro Itamara Ben Gvira, který je považován za dvojku Židovské síly a v civilním zaměstnání působí jako právní zástupce souzených radikálů, pak jeho hnutí požaduje předsednictví některého z důležitých parlamentních výborů. Ben Gvir by měl také podle představ Kahaneho pohrobků poskočit z nejistého osmého místa kandidátky na páté, kde je šance na vstup do Knesetu reálnější. Podle posledních průzkumů má Unie pravicových stran – tak se koalice Židovského domova a Síly jmenuje – šanci získat právě pět křesel.

Hlavními rivaly nadcházejících voleb ovšem zůstává Likud již dekádu sloužícího šéfa vlády Netanjahua a nově ustavené hnutí „Modrá a Bílá“, ve kterém spojili síly tři bývalí náčelníci generálního štábu s někdejším novinářem a moderátorem Jairem Lapidem, šéfem úspěšné centrické formace Ješ Atid. Výzkumy voličských nálad naznačují, že oba hlavní rivalové získají mezi 30 a 35 křesly. Koaliční partnery si proto tato hnutí musejí předcházet a Netanjahu tak činí zcela nepokrytě, když plánuje využít i hlasy nejkrajnější pravice.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud