Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izraelský premiér byl opět u výslechu ve spojitosti s kauzou Bezeq

Izraelský premiér byl opět u výslechu ve spojitosti s kauzou Bezeq

Izraelská policie dnes potřetí vyslýchala premiéra Benjamina Netanjahua v souvislosti s kauzou, v níž je podezřelý z ovlivňování médií ve svůj prospěch. Za premiérem policisté přijeli do jeho jeruzalémské rezidence, před kterou stál hlouček demonstrantů požadujících, aby premiér v souvislosti s korupčními kauzami odstoupil. Kauza označovaná v Izraeli číslem 4000 se týká telekomunikační firmy Bezeq, pod kterou spadá zpravodajský server Walla. Izraelská policie výslech odmítla komentovat. O tom, že se týkal právě této konkrétní kauzy, informovala rozhlasová stanice Israel Radio. Izraelský premiér obvinění odmítá.

Netanjahu je vyšetřován kvůli podezření, že si za výhodné regulační opatření, z něhož mělo prospěch vedení Bezequ, zajistil příznivé zpravodajství Wally. Netanjahu do loňska řídil ministerstvo spojů. V kauze Bezeq byli zadrženi dva bývalí Netanjahuovi blízcí spolupracovníci a rozhodli se svědčit. Jedním z nich je bývalý generální ředitel pro komunikaci Šlomo Filber a druhým Nir Hefec, který působil v minulosti jako Netanjahuův mluvčí. Netanjahu byl v souvislosti s kauzou 4000 vyslýchán už dvakrát, naposledy v březnu. Jde o jednu ze tří korupčních kauz, které podle agentury Reuters ohrožují premiérovu politickou budoucnost.

Netanjahu byl vyšetřován v jiných dvou korupčních kauzách označovaných čísly 1000 a 2000. I v nich jde o ovlivňování médií a dále o přijímání cenných darů od podnikatelů. V těchto kauzách policie doporučila Netanjahua obžalovat z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Konečné rozhodnutí o tom, zda bude obžaloba vznesena, má generální prokurátor.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1