Izraelský premiér byl opět u výslechu ve spojitosti s kauzou Bezeq | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Izraelský premiér byl opět u výslechu ve spojitosti s kauzou Bezeq

Izraelský premiér byl opět u výslechu ve spojitosti s kauzou Bezeq

Izraelská policie dnes potřetí vyslýchala premiéra Benjamina Netanjahua v souvislosti s kauzou, v níž je podezřelý z ovlivňování médií ve svůj prospěch. Za premiérem policisté přijeli do jeho jeruzalémské rezidence, před kterou stál hlouček demonstrantů požadujících, aby premiér v souvislosti s korupčními kauzami odstoupil. Kauza označovaná v Izraeli číslem 4000 se týká telekomunikační firmy Bezeq, pod kterou spadá zpravodajský server Walla. Izraelská policie výslech odmítla komentovat. O tom, že se týkal právě této konkrétní kauzy, informovala rozhlasová stanice Israel Radio. Izraelský premiér obvinění odmítá.

Netanjahu je vyšetřován kvůli podezření, že si za výhodné regulační opatření, z něhož mělo prospěch vedení Bezequ, zajistil příznivé zpravodajství Wally. Netanjahu do loňska řídil ministerstvo spojů. V kauze Bezeq byli zadrženi dva bývalí Netanjahuovi blízcí spolupracovníci a rozhodli se svědčit. Jedním z nich je bývalý generální ředitel pro komunikaci Šlomo Filber a druhým Nir Hefec, který působil v minulosti jako Netanjahuův mluvčí. Netanjahu byl v souvislosti s kauzou 4000 vyslýchán už dvakrát, naposledy v březnu. Jde o jednu ze tří korupčních kauz, které podle agentury Reuters ohrožují premiérovu politickou budoucnost.

Netanjahu byl vyšetřován v jiných dvou korupčních kauzách označovaných čísly 1000 a 2000. I v nich jde o ovlivňování médií a dále o přijímání cenných darů od podnikatelů. V těchto kauzách policie doporučila Netanjahua obžalovat z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Konečné rozhodnutí o tom, zda bude obžaloba vznesena, má generální prokurátor.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.