Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak udržet poslance v parlamentu? V Belgii na to jdou přes pivo a víno zdarma

Jak udržet poslance v parlamentu? V Belgii na to jdou přes pivo a víno zdarma

Už takřka tři roky si čeští zákonodárci nemohou dopřávat alkohol v době jednání Poslanecké sněmovny. Zákaz prosadilo hnutí ANO, které tehdy mimo jiné argumentovalo, že je normální nebýt v zaměstnání opilý. V Belgii jdou zcela opačným směrem. Aby členové parlamentu neodcházeli z jednání, dostávají alkoholické nápoje zdarma. 

S nápadem rozdávat alkohol zdarma přišel v druhé polovině devadesátých let předseda jedné z komor belgického parlamentu. Mezi zákonodárci se totiž rozmohl nešvar chodit během sněmovních rozprav na drink do nedalekých kaváren. V několika z těch frekventovanějších dokonce nainstalovali zvonek, který přítomné zákonodárce upozorňoval, že začíná hlasování. Aby zákonodárce udrželi v budově parlamentu, začalo se rozdávat pivo a víno zdarma.  

Nedávno přišla parlamentní etická komise s návrhem, aby se od této praxe ustoupilo. Poukazovala na to, že na jiných pracovištích se nepije, a argumentovala, že by se zlepšila parlamentní kultura i kvalita rozprav. „Někteří poslanci bývají nepříjemní, když se napijí,“ citoval předsedu komise Dannyho Pieterse server Politico.

Předseda dolní komory parlamentu Siegfried Bracke však po diskuzi s šéfy politických stran oznámil, že alkohol zůstane i nadále zdarma, protože „žádný problém neexistuje“.

V Česku mají poslanci omezený přístup k alkoholu v době jednání Poslanecké sněmovny od března 2014. „Po dobu jednání sněmovny bude ve všech stravovacích a klubových zařízeních sněmovny zakázán prodej a podávání alkoholických nápojů, a to od zahájení provozní doby toho daného zařízení až do skončení jednacího dne Poslanecké sněmovny,“ uvedl zákaz do praxe tehdejší předseda sněmovny Jan Hamáček.

Koupit alkohol v průběhu jednání sněmovny si sice poslanci nemohou, od konzumace alkoholu je to ale odradit nemusí. Zákonodárci si mohou přinést alkohol do parlamentu zvenčí a požít ho ve svých kancelářích. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link