Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jaká byla motivace příslušníků SS? Muzeum v Osvětimi hledá jejich dopisy a diáře

Jaká byla motivace příslušníků SS? Muzeum v Osvětimi hledá jejich dopisy a diáře

Co byli zač příslušníci SS, kteří pracovali v koncentračním táboře Osvětim, jaká byla jejich mentalita a proč dělali to, co dělali? Chce to zjistit muzeum, které na místě vzniklo po skončení druhé světové války, a proto vydalo výzvu, aby se přihlásili lidé, kteří vlastní dokumenty, fotografie, dopisy nebo třeba osobní zápisníky pachatelů z řad SS.

Na konci ledna uplyne 72 let od osvobození tábora Rudou armádou. Přestože muzeum má k dispozici osobní věci vězňů, kteří v táboře zahynuli nebo se jim podařilo jej přežít, stále to prý „nestačí k pochopení největší tragédie v lidských dějinách“. Ředitel památníku Piotr M. A. Cywiński tak na webových stránkách muzea vyzval Němce a Rakušany, aby se na něj obrátili, pokud mají osobní věci trýznitelů.

„Bez analýzy, která by nám umožnila porozumět motivaci a mentalitě pachatelů, se spoléhají naše snahy varovat budoucí generace jen na intuici,“ říká Cywiński. Lidé mohou napsat na e-mailovou adresu archiv@auschwitz.org. Ředitel slibuje, že muzeum zachová jejich anonymitu.

Památník byl na místě koncentračního tábora otevřen v roce 1947, tedy dva roky po skončení války. Shromážděné předměty představují především pozůstalosti po vězních, kteří v táboře zahynuli. Zavražděno tu bylo 1,1 milionu lidí, z toho jeden milion Židů. V muzeu jsou vystaveny desítky tisíc bot, necelé čtyři tisíce kufrů nebo dvanáct tisíc kusů nádobí. Po pachatelích ale zbyly jen střípky.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link