Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jakmile se věc týká Izraele, měří se dvojím metrem.“ Rada bezpečnosti bezvýsledně jednala o útoku Hamásu

„Jakmile se věc týká Izraele, měří se dvojím metrem.“ Rada bezpečnosti bezvýsledně jednala o útoku Hamásu

Eskalace napětí v Pásmu Gazy je varováním, jak blízko je svět každý den válce. Na mimořádné schůzi Rady bezpečnosti OSN v New Yorku to ve středu řekl koordinátor OSN pro izraelsko-palestinský mírový proces Nikolaj Mladenov. Americká stálá zástupkyně Nikki Haleyová tvrdě odsoudila státy, které odmítají odsoudit útoky radikálů na Izrael.

Schůzi vrcholného orgánu OSN, kterou svolaly Spojené státy, vyvolal úterní dělostřelecký a minometný útok proti Izraeli. Šlo o nejrozsáhlejší palbu z Gazy za poslední roky. Izrael krátce nato pozice ozbrojenců bombardoval, premiér Benjamin Netanjahu z útoků obvinil hnutí Hamás a skupinu Islámský džihád.

Rezoluce odsuzující útok na Izrael, kterou navrhly Spojené státy, byla ale zablokována, oznámila Haleyová. „Jakmile se věc týká Izraele, měří se dvojím metrem,“ kritizovala americká zástupkyně kritiky židovského státu. Spojené státy předtím zablokovaly tři rezoluce odsuzující zásahy Izraele proti palestinským protestům.

Podle Mladenova by světové společenství mělo hnutí Hamás za útoky proti Izraeli 'jednoznačně odsoudit'. Nebezpečné zostření napětí ale podle něj nelze oddělit od dvouměsíčních protestů na hranicích Pásma Gazy, při nichž bylo izraelskou palbou zabito kolem 110 Palestinců. Rozporná stanoviska vůči incidentu na Blízkém východě Radu bezpečnosti ochromila, napsala agentura AP. Její členové nebyli schopni dohodnout se na žádné akci.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1