„Jakmile se věc týká Izraele, měří se dvojím metrem.“ Rada bezpečnosti bezvýsledně jednala o útoku Hamásu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jakmile se věc týká Izraele, měří se dvojím metrem.“ Rada bezpečnosti bezvýsledně jednala o útoku Hamásu

„Jakmile se věc týká Izraele, měří se dvojím metrem.“ Rada bezpečnosti bezvýsledně jednala o útoku Hamásu

Eskalace napětí v Pásmu Gazy je varováním, jak blízko je svět každý den válce. Na mimořádné schůzi Rady bezpečnosti OSN v New Yorku to ve středu řekl koordinátor OSN pro izraelsko-palestinský mírový proces Nikolaj Mladenov. Americká stálá zástupkyně Nikki Haleyová tvrdě odsoudila státy, které odmítají odsoudit útoky radikálů na Izrael.

Schůzi vrcholného orgánu OSN, kterou svolaly Spojené státy, vyvolal úterní dělostřelecký a minometný útok proti Izraeli. Šlo o nejrozsáhlejší palbu z Gazy za poslední roky. Izrael krátce nato pozice ozbrojenců bombardoval, premiér Benjamin Netanjahu z útoků obvinil hnutí Hamás a skupinu Islámský džihád.

Rezoluce odsuzující útok na Izrael, kterou navrhly Spojené státy, byla ale zablokována, oznámila Haleyová. „Jakmile se věc týká Izraele, měří se dvojím metrem,“ kritizovala americká zástupkyně kritiky židovského státu. Spojené státy předtím zablokovaly tři rezoluce odsuzující zásahy Izraele proti palestinským protestům.

Podle Mladenova by světové společenství mělo hnutí Hamás za útoky proti Izraeli 'jednoznačně odsoudit'. Nebezpečné zostření napětí ale podle něj nelze oddělit od dvouměsíčních protestů na hranicích Pásma Gazy, při nichž bylo izraelskou palbou zabito kolem 110 Palestinců. Rozporná stanoviska vůči incidentu na Blízkém východě Radu bezpečnosti ochromila, napsala agentura AP. Její členové nebyli schopni dohodnout se na žádné akci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.