„Je to politický atentát," říká o stíhání kvůli práci manželky kandidát na prezidenta Francie Fillon | info.cz

Články odjinud

„Je to politický atentát," říká o stíhání kvůli práci manželky kandidát na prezidenta Francie Fillon

Francois Fillon neodstoupí  z boje o prezidentský úřad ve Francii. Tlaku kritiků a veřejnosti, kteří ho k tomu vyzývali kvůli kauze neoprávněného obohacování manželky, označil za politický atentát. Fillon teď čelí oficiálnímu vyšetřování. 

Konzervativní kandidát se v posledních týdnech potýká se značnou ztrátou popularity. V průzkumech ho v poslední době s výrazným odstupem předstihl Emmanuel Macron, který teď zůstává druhý za šéfkou krajně pravicové strany Marine Le Penové. 

Skandál kolem Fillona propukl koncem ledna, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831.440 eur (22,5 milionu Kč). Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu také odměnil své děti jako své asistenty. Dalších zhruba 100.000 eur (2,7 milionu Kč) dostala manželka za údajné psaní pro média.

Fillon tvrdí, že choť pro něj odváděla skutečnou práci, a pochybení odmítá. Kauzu označil za spiknutí levicových sil a odmítl se své kandidatury vzdát. Skandál ale výrazně ovlivnil průběh kampaně před prezidentskými volbami. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud