Články odjinud

Jeruzalémská policie prý bezdůvodně zatýká bubeníky, kteří svolávají muslimy k rannímu sahúru

Jeruzalémská policie prý bezdůvodně zatýká bubeníky, kteří svolávají muslimy k rannímu sahúru

Palestinští bubeníci, kteří budí o ramadánu časně ráno věřící, aby se stihli před rozedněním najíst, si stěžují, že je policisté v Jeruzalémě bezdůvodně zatýkají. Policie podle svého mluvčího reaguje na stížnosti obyvatel na noční hluk. Služba mužů svolávajících muslimy k rannímu sahúru patří k nejstarší islámské tradici.

Jak uvedla agentura AP, v jeruzalémském Starém Městě se vyvolávači vydávají do ulic ve dvě hodiny ráno. V postním měsíci ramadánu věřící nejedí za denního světla a najíst a napít se mohou před rozbřeskem a pak až po západu slunce. Letošní ramadán skončí příští týden.

Ve východním Jeruzalémě je demograficky složitá situace. Většinu obyvatel sice tvoří Arabové, avšak Izrael tuto část města zabral za války v roce 1967 a povoluje tam také židovskou výstavbu.

„Tvrdí, že je ruším, ale to není pravda. Chtějí zničit něco, co je tradice jeruzalémských Palestinců,“ řekl šestadvacetiletý Muhammad Hakadž, který pracuje jako bubeník tři roky. Podle něj si na hluk stěžují izraelští osadníci.

Ve východním Jeruzalému nejde v tomto případě o sousedský spor, ale o politiku, píše AP. Staré Město je rozděleno na muslimskou, židovskou, křesťanskou a arménskou část, kde žili dosud obyvatelé odděleně. V muslimské části ale nyní přibývá Židů, píše AP, což vyvolává napětí.

Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a pak tuto část města připojil k západní a takto sjednocený Jeruzalém označuje za své hlavní město. Svět ale anexi neuznává a Palestinci chtějí mít ve východní části hlavní město budoucího státu.

Hakadž řekl, že v minulých letech neměl s policií potíže, letos byl ale zatčen už čtyřikrát. V jednom případě prý policisté na něj a jeho kolegy použili slzný plyn. Poprvé dostal pokutu 450 šekelů (2700 Kč) a při každém dalším zatčení se suma zvyšovala.

Policejní mluvčí řekl, že policisté jenom řešili stížnosti na hluk. O použití slzného plynu neví a netuší ani, zda stěžovatelé byli Židé nebo Arabové.

Co je to islám? Pravidla, zajímavosti i postoj k ženám přehledně>>>