Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jezídky unesené IS trápí stockholmský syndrom i strach z návratu. Téměř polovina se stále pohřešuje

Jezídky unesené IS trápí stockholmský syndrom i strach z návratu. Téměř polovina se stále pohřešuje

Porážka Islámského státu (IS) na území Sýrie a Iráku přináší osvobození velkého množství vězněných jezídek. Ty se však novým podmínkám těžko přizpůsobují. Trpí stockholmským syndromem, často přestoupily na islám a bojí se i shledání se svojí rodinou.

Z šesti tisíc jezídek, které islamisté před třemi lety unesli, se stále téměř polovina pohřešuje. Je pravděpodobné, že se staly oběťmi politiky IS s cílem vymýtit jezídskou víru.

„Víme, že jsou kompletně asimilované v muslimské komunitě. Myslí si, že jezídská víra byla vymýcena, často trpí stockholmským syndromem,“ komentuje jezídská aktivistka Mirza Dinayeová. Unesené dívky mají často strach z toho, co nastane, až se znovu shledají s rodinou.

Stockholmský syndrom
Specifický pozitivní vztah a závislost uneseného na únosci.

To je případ i Mehidy Ibrahimové. Třináctiletou dívku unesl IS v srpnu 2014. Tři roky strávila mezi rodinami tureckých bojovníků, kteří se k džihádistům přidali. Její první „majitel“ ji bil a následně prodal. U třetího dostala jméno Hadjar, přestoupila na islám, zapomněla mluvit kurdsky, naučila se turecky, modlila se pětkrát denně a četla korán.

„Cítila jsem se jako muslimka, ne jezídka. Řekli mi, že by mě má rodina zabila, pokud by zjistila, že jsem opustila naši víru,“ cituje Mehidu web televize Deutsche Welle. Nevěděla, že duchovní vůdce šejch baba Khurto Hajji Ismail slíbil bezpečný návrat do komunity.

Když Mehidu po osvobození Mosulu přemístili do tábora pro rodiny zahraničních bojovníků IS, nebyla si jistá, jestli si pro ni znovu nepřišli džihádisté. Nyní už je v rukou irácké federální policie. I jí se ale zprvu bála.

„Popřela jsem, že jsem jezídka,“ pronesla s tím, že její původ vyzradila manželka muže, kterému patřila. Mehida se zatím shledala se svými strýci. Rodiče a bratra se zatím najít nepodařilo.

Značná část jezídek však nemá ani to. Stále jsou v zajetí. Některé se nachází v táborech pro vnitřní vysídlence, jiné v arabských rodinách. Šejch baba Khurto Hajji Ismail po nich zatím pátrá. Zahájil kampaň na jejich výkup. „Jdeme do rodin a ptáme se, které z dětí je jezídské. A pak zaplatíme,“ dodává.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744