Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jižní Korea pustí na olympiádu umělce z KLDR. Budou ale muset spát na lodi, aby nemluvili s místními

Jižní Korea pustí na olympiádu umělce z KLDR. Budou ale muset spát na lodi, aby nemluvili s místními

KLDR chce vyslat do Jižní Koreje trajekt s uměleckým sborem se 140 členy. Umělci mají vystupovat během olympijských her. Aby se nedostali do styku s řadovými Jihokorejci, mají severokorejští umělci na lodi i přespávat. Jižní Korea by ale musela kvůli tomuto trajektu zrušit zákaz vstupu do jejích vod, napsala agentura Reuters.

Soul zakázal všem severokorejským plavidlům vstup do svých přístavů v květnu 2010 v reakci na potopení jihokorejské válečné lodi, na níž zahynulo 46 členů jihokorejského námořnictva. Podle Mezinárodního vyšetřovacího týmu korvetu Čchonan tehdy zasáhlo severokorejské torpédo; KLDR ale svůj podíl na tragédii popírá. Soul tehdy přerušil většinu styků se svým severním sousedem, včetně turistiky, obchodu a humanitární pomoci.

„Zvažujeme, že uděláme pro tento trajekt výjimku, abychom přispěli k úspěchu olympijských her,“ prohlásil mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení. Podle něj Jižní Korea rovněž jedná s USA a OSN, aby se ubezpečila, že návštěva severokorejského plavidla nebude znamenat porušení mezinárodních sankcí.

Umělecký soubor z KLDR, který zahrnuje hudebníky orchestru, zpěváky a tanečnice, by měl dorazit v úterý do jihokorejského přístavu Kangnung, kde je ve čtvrtek plánováno vystoupení severokorejských umělců, sdělilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Kangnung také hostí některé olympijské soutěže, včetně turnaje hokejistek, do něhož se zapojí společný korejský tým. Další představení severokorejských umělců je plánováno na neděli do národního divadla v jihokorejské metropoli Soulu.

KLDR na olympijské hry v Jižní Koreji vysílá zhruba 550člennou delegaci. Ta by měla kromě 140členného uměleckého souboru zahrnovat rovněž 230 roztleskávaček, 30členné družstvo na předvádění taekwonda, dále 22 sportovců, vysoké činitele a novináře.

V Severní Koreji hudebníci a zpěváci slouží jako klíčový nástroj vládní propagandy. Jihokorejští činitelé sdělili, že vedli jednání se svými severokorejskými protějšky ve snaze zajistit, aby se severokorejský umělecký soubor zdržel během svých vystoupení jakýchkoli politických poselství.

Vstupenky na představení Severokorejců mohli zájemci v Jižní Koreji získat v loterii organizované vládou v Soulu. O 1060 vstupenek mělo zájem více než 150.000 lidí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1