Johnson: Útok na syrský chemický program byl zcela správná věc, válka bude pokračovat dál | info.cz

Články odjinud

Johnson: Útok na syrský chemický program byl zcela správná věc, válka bude pokračovat dál

Útok, který USA, Francie a Británie podnikly v sobotu ráno na zařízení související se syrským programem chemických zbraní, byl zcela správnou věcí, řekl britský ministr zahraničí Boris Johnson. Při příchodu na jednání se svými kolegy z EU v Lucembursku upozornil, že v Sýrii zašla příliš daleko „eroze stoletého tabu“ na používání chemických zbraní.

Poslední dění v Sýrii i širší souvislosti roky trvajícího syrského konfliktu jsou klíčovým tématem dnešní ministerské schůzky. Jak při příchodu zdůraznila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová Evropská unie dál podporuje snahy OSN a jejího zmocněnce pro Sýrii Staffana de Mistury o nalezení politického řešení krize.

Johnson před novináři upozornil, že cílem vojenské akce nebyla snaha změnit průběh války v Sýrii, dosáhnout změny režimu či se zbavit syrského prezidenta Bašára Asada. „Obávám se, že syrská válka bude svým strašným, nešťastným způsobem pokračovat dál,“ prohlásil.

Jednalo se podle něj o vyjádření faktu, že svět má dost opakovaného používání chemických zbraní. Britský ministr také ocenil silnou mezinárodní podporu, které se akci trojice zemí dostalo.

Od rána v Lucemburku jednají diplomaté členských zemí, kteří upravují připravené závěry ministerské schůzky. Šéfové diplomacií evropského bloku dnes dají jasně najevo, že hlavní odpovědnost za katastrofální situaci a utrpení Syřanů nese režim prezidenta Bašára Asada. Ministři by také měli co nejostřeji odsoudit útoky na civilisty a civilní infrastrukturu, nemocnice a školy.

Mogheriniová také připomněla dárcovskou konferenci k Sýrii, která se v Bruselu za účasti desítek delegací uskuteční příští týden. Také ta bude podle ní příležitostí k novému nastartování politických rozhovorů o budoucnosti Sýrie. Unie svou podporu poválečné obnovy země podmiňuje věrohodnými a trvalými politickými změnami.

„Měli bychom dál tlačit na řešení prostřednictvím OSN,“ upozornil také nizozemský ministr zahraničí Stef Blok. Prvním krokem je podle něj příměří a možnost přístupu humanitárních pracovníků a pomoci.

„Přes napětí ve vztazích s Ruskem je třeba se o to snažit. Politické řešení je jediné možné,“ podotkl. Podobně se vyjádřil i lucemburský ministr Jean Asselborn. Německý ministr Heiko Maas považuje za důležité, že po sobotních útocích nenastala eskalace konfliktu. Zároveň se také vyslovil pro politické řešení syrské krize.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud