Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsem tady, protože jsem uprchlík." Špičky technologického světa kritizují Trumpa. Co nabízejí?

„Jsem tady, protože jsem uprchlík." Špičky technologického světa kritizují Trumpa. Co nabízejí?

Donald Trump rozhodl, že do země nesmí dočasně lidé ze sedmi převážně muslimských zemí. Navíc zastavil přijímání uprchlíků na celých 120 dnů. A kritika se ozývá ze všech koutů. Zatím žádné rozhodnutí nového šéfa Bílého domu nevyvolalo větší nevoli, ale taky vlnu solidarity. Řetězec Starbucks dokonce slíbil, že do 5 let zaměstná 10 tisíc uprchlíků. Server Quartz oslovil významené americké společnosti a podnikatele. Podívejte se na 12 nejzajímavějších reakcí.

Spoluzakladatel Airbnb Brian Chesky na svém twitterovém účtu ihned uvedl, že mu nařízení nepřipadá správné a lidé se musí těch, kterých se dotýká, zastat. Dále taky nabídl ubytování uprchlíkům a těm, kdo se nemůžou dostat do USA a jsou imigračním výnosem postiženi.  

Kavárenský řetězec Starbucks zase uvedl, že chce zaměstnat v příštích pěti letech deset tisíc uprchlíků a začít s tím chce v USA. Oznámil to generální ředitel Howard Schultz. Chce se soustředit na běžence, kteří pracovali pro americkou armádu.

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, byl vůbec prvním velkým podnikatelem, který se k tématu veřejně vyjádřil. Ve svém prohlášení napsal, že je rozhodnutím Donalda Trumpa znepokojen. Upozornil, že jeho praprarodiče utíkali do USA před nacismem, a rodina jeho ženy jsou uprchlíci z Vietnamu a Číny.  

Známý vizionář a podnikatel Elon Musk Donalda Trumpa v minulosti kritizoval. Překvapivě se ale stal členem jeho poradního týmu ohledně byznysu. Přesto byl k „migračnímu“ výnosu prezidenta kritický. „Mnoho lidí, kterých se negativně tato politika dotkne, jsou velkými zastánci USA,“ napsal.

Šéf Uberu Travis Kalanick se stal terčem kritiky veřejnosti, když přislíbil stejně jako Musk spolupracovat s Trumpovým týmem. Navíc vyvolal velký poprask, když údajně zhatil stávku taxikářů. Ti v New Yorku hodinu odmítali nabírat zákazníky na letišti Johna Fitzgeralda Kennedyho. Stávka měla vyjádřit solidaritu s těmi, kteří protestují proti zákazu vstupu cizinců, jak o něm Trump rozhodl. Ke stávce byli pozváni právě i řidiči služby Uber a řada z nich přislíbila svou účast. Krátce po zahájení stávky ale zveřejnil Uber na svém twitterovém účtu zprávu, že vyšší tarify jízdného skončily. Řidiči Uberu, kteří si zprávu přečetli, to pochopili tak, že skončila i stávka, a začali ostatním taxikářům brát zákazníky, což byl ale omyl. Stovky lidí pak na protest začaly mazat své účty u společnosti.

Sám Kalanick nicméně jasně vyjádřil nesouhlas s výnosem Donalda Trumpa a prohlásil, že se dotkne mnoha nevinných lidí. Oznámil, že řidiči Uberu, kteří se nemohou vrátit domů kvůli rozhodnutí prezidenta, dostanou kompenzaci.

Šéf Netflixu Reed Hasting se nikdy netajil tím, že s novým šéfem Bílého domu nesouhlasí. O výnosu prohlásil, že je „tak neamerický, že nás to všechny až bolí“. Podle něj toto rozhodnutí udělá Ameriku méně bezpečnou.

I v Microsoftu se dotýká rozhodnutí některých zaměstnanců. „Věříme, že imigrační právo může a mělo by ochránit veřejnost, aniž by se vzdala svobody slova a vyznání,“ řekl zástupce firmy.

I ve firmě Apple rozhodnutí kritizovali. „Apple věří ve význam imigrace,“ řekl ředitel společnosti Tim Cook. Dodal, že firma udělá vše pro to, aby podpořila zaměstnance, kterých se výnos přímo dotýká.

Google dal do fondu čtyři miliony dolarů na pomoc uprchlíkům. Šéf firmy Sundar Pichai byl jedním z prvních, kteří výnos kritizovali. V technologickém gigantu Googlu se rozhodnutí týká takřka 200 lidí. Spoluzakladatel firmy Sergey Brin se o víkendu připojil k protestům proti prezidentově rozhodnutí. „Jsem tady, protože jsem uprchlík,“ napsal miliardář, který se narodil v Moskvě a uprchl s rodinou před totalitním režimem. Bývalý vedoucí zaměstnanec Laszlo Bock upozornil, že přišel do USA také jako uprchlík. 

Šéf firmy Adobe Shantanu Narayen také neskrýval rozčarování. „Jako imigrant a americký občan, jsem znepokojen nedávnými exekutivními příkazy, které zamezují lidem sedmi národností vstup do Spojených států,“ napsal.

Společnost Amazon se snaží být co možná nejvíc nápomocná zaměstnancům, kterých se výnos týká a jsou zrovna na cestách. Pracuje na náhradním plánu.

Šéf firmy Mozilla Chris Beard prohlásil, že podobná nařízení jsou v rozporu s inovacemi a ekonomickým růstem. „Zákaz bude mít zbytečně negativní dopad na zdraví a bezpečí těch, kterých se to týká, a jejich rodin, a to ani nemluvím o těch, kteří prchají před terorismem, válkou a pronásledováním,“ napsal.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744