K útokům na Srí Lance se přihlásil Islámský stát. Šlo o odvetu za krveprolití v mešitách, tvrdí ministr | info.cz

Články odjinud

K útokům na Srí Lance se přihlásil Islámský stát. Šlo o odvetu za krveprolití v mešitách, tvrdí ministr

K útokům na Srí Lance se dnes přihlásil Islámský stát, pro své tvrzení ale neposkytl žádný důkaz. Počet obětí nedělních bombových útoků stoupnul na 321, na 500 lidí utrpělo zranění. Sebevražední atentátníci zaútočili na katolické kostely a luxusní hotely. Úřady pozatýkaly čtyři desítky podezřelých, včetně řidiče dodávky, kterou útočníci použili. Mezi zadrženými je i jeden Syřan. Mluvčí vlády uvedl, že za akcemi stojí místní islamistická skupina s kontakty v zahraničí. Do země míří speciální vyšetřovací tým Interpolu, který by měl srílanské policii pomáhat s vyšetřováním krveprolití. 

Prezident ve svém prohlášení s odvoláním na zprávy tajných služeb naznačil, že domácí teroristická skupina měla vazby na zahraniční islamisty. Mezi oběťmi jsou i zahraniční turisté, Češi podle dostupných informací nikoli. 

O půlnoci tamního času začal na Srí Lance platit výjimečný stav, který armádě a policii tzv. uvolní ruce k důrazné akci a umožní snáze zatýkat.

Na dnešek je vyhlášený den státního smutku. Obyvatelé ostrova drželi tři minuty ticha za oběti atentátů.

Sedm sebevražedných atentátníků na Velikonoční neděli zaútočilo přibližně ve stejnou dobu na několik kostelů a hotelů v turistických lokalitách. Západní státy na víkendové útoky reagují varováními a doporučeními. Americká diplomacie své občany upozornila, že teroristé můžou plánovat nové útoky.

Z předběžného vyšetřování podle srílanského ministra obrany Ruwana Wijewardeneho vyplynulo, že bombové útoky byly odvetou za střelbu v mešitách v novozélandském městě Christchurch. Brenton Tarrant v polovině dubna během vražedného řádění připravil o život 50 lidí a dalších 39 jich zranil. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud