Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kampaň vyvrcholila. Nerozhodnuté voliče přemlouvaly celebrity

Kampaň vyvrcholila. Nerozhodnuté voliče přemlouvaly celebrity
 

Do poslední chvíle se Hillary Clintonová a Donald Trump snažili přesvědčit své stoupence i nerozhodnuté voliče, aby opravdu k volbám šli. Clintonová se mohla opírat o podporu stávajícího prezidenta Baracka Obamu a k němu si přizvala i řadu celebrit. Trumpovi pomáhala nerozhodnuté Američany získat jeho dcera Ivanka.  

Za Clintonovou se postavila řada osobností showbyznysu, mezi nimi zpěvačky Madonna a Beyoncé nebo zpěvák Jon Bon Jovi. Na poslední chvíli ji veřejně podpořila také Lady Gaga.

Celebrity, které podpořily Clintonovou
George Clooney, Katy Perry, Madonna, Robert de Niro, Drew Barrymore, Kim Kardashian, Meryl Streep, Leonardo DiCaprio
Clintonová nakonec divokou kampaň zakončila pozitivně. V krátkém videu slibuje, že chce být prezidentkou pro všechny Američany a zlost podle ní není plán. Soustředila se na konkrétní státy. Jedním z nich byl Michigan, kde ji její protivník začal dohánět. Tam se ještě na poslední chvíli snažila získat hlasy váhavých republikánů. Připomněla jim, že v začátcích své kariéry pracovala pro bývalého amerického prezidenta, republikána Geralda Forda. 

V závěru kampaně demokraté spoléhali na Baracka Obamu a jeho ženu Michelle, kteří k voličům promlouvali. To do určité míry svědčí o tom, nakolik strana znervózněla, když Trump začal Clintonovou dohánět v některých předvolebních průzkumech. Nebo když ji výjimečně i předstihl.

Celebrity, které podpořily Trumpa
Dennis Rodman, Kid Rock, Azealia Banks, Mike Tyson, Clint Eastwood, Charlie Sheen
Trump, kterého v kampani podpořily celebrity jako například Clint Eastwood, Charlie Sheen nebo Mike Tyson, zakončil kampaň v jiném duchu. Připomněl především skandál Clintonové ohledně používání soukromého e-mailu a vyšetřování FBI. Zdůraznil, že závěrům detektivů nevěří. Trumpův kandidát na viceprezidenta Mike Pence zopakoval, že je potřeba „zatočit se zkorumpovanou politikou“ Clintonové. 

Přestože se poradci snažili prostořekého Trumpa mírnit, uhlídat ho nebylo ani v závěru kampaně v jejich silách. V posledních dnech se soustředil na získání hlasů Afroameričanů, zároveň ale urážel známý afroamerický pár zpěvačku Beyoncé a rappera a podnikatele Jay-Z.

Trump vsadil na oblíbenou Ivanku Trumpovou. Jeho dcera promluvila v Michiganu o rodinné politice a snažila se tak získat hlasy žen, které stojí spíše za Clintonovou. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1