Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Katalánsko nadále bez premiéra. Poslanci se neshodli na zvolení exministra Turulla

Katalánsko nadále bez premiéra. Poslanci se neshodli na zvolení exministra Turulla

Poslanci katalánského parlamentu se ve čtvrtek večer neshodli na zvolení exministra Jordiho Turulla premiérem této autonomní oblasti Španělska. Kromě opozice ho nepodpořila ani nejmenší separatistická strana. Prvním kolem hlasování ale začala běžet dvouměsíční lhůta, v níž musí být zvolen nový premiér regionu, jinak se musí konat nové parlamentní volby volby. Jejich datum španělská média spočítala na 15. července.

Turull dostal hlasy dvou hlavních separatistických uskupení - Společně pro Katalánsko (JXCat) a Republikánské levice Katalánska (ERC). Čtyři poslanci krajně levicové Kandidátky lidové jednoty (CUP), jejichž hlasy potřeboval Turull k získání absolutní většiny 68 ze 135, se však hlasování neúčastnili. Politici CUP to vysvětlovali tím, že zbylé separatistické strany se příliš málo zasazují o co nejrychlejší vyhlášení katalánské republiky, které je hlavním cílem této formace.

Po neúspěšném prvním hlasování se má v sobotu konat druhé kolo, v němž už kandidátovi stačí prostá většina hlasů. Pokud by se poslanci CUP opět neúčastnili hlasování, získal by Turull většinu jen v případě, že by se dva poslanci (Carles Puigdemont a Antoni Comín), kteří jsou v Belgii, vzdali mandátů, což ale zatím odmítají.

Zatím ovšem není jisté, zda se sobotní hlasování uskuteční. Na dnešek totiž soudce nejvyššího soudu předvolal bývalé vedení Katalánska, které zřejmě obžaluje ze vzpoury kvůli separatistických snahám. Několika z nich, včetně Turulla, hrozí uvalení vazby.

Turull byl již třetím neúspěšným kandidátem na katalánského premiéra od prosincových voleb, v nichž získali separatisté křehkou většinu. Prvním byl expremiér Carles Puigdemont, který je ale na útěku v Belgii. Tam uprchl s několika členy své vlády, kterou koncem října Madrid sesadil kvůli separatistickým snahám a kterou španělská prokuratura obvinila ze vzpoury. Kvůli tomu také Puigdemontovu kandidaturu koncem ledna krátce před plánovaným zasedáním poslanců zablokoval ústavní soud a k hlasování vůbec nedošlo.

Druhým kandidátem měl být podle Puigdemontova návrhu separatistický lídr Jordi Sánchez, který je ale od poloviny loňského října ve vazbě za to, že v září svolal v Barceloně demonstraci na protest proti razii španělské policie na úřadech katalánské vlády. Turull se tedy stal vůbec prvním, o němž poslanci hlasovali. Jméno případného dalšího kandidáta zatím není známo.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867