Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Katalánsko nadále bez premiéra. Poslanci se neshodli na zvolení exministra Turulla

Katalánsko nadále bez premiéra. Poslanci se neshodli na zvolení exministra Turulla

Poslanci katalánského parlamentu se ve čtvrtek večer neshodli na zvolení exministra Jordiho Turulla premiérem této autonomní oblasti Španělska. Kromě opozice ho nepodpořila ani nejmenší separatistická strana. Prvním kolem hlasování ale začala běžet dvouměsíční lhůta, v níž musí být zvolen nový premiér regionu, jinak se musí konat nové parlamentní volby volby. Jejich datum španělská média spočítala na 15. července.

Turull dostal hlasy dvou hlavních separatistických uskupení - Společně pro Katalánsko (JXCat) a Republikánské levice Katalánska (ERC). Čtyři poslanci krajně levicové Kandidátky lidové jednoty (CUP), jejichž hlasy potřeboval Turull k získání absolutní většiny 68 ze 135, se však hlasování neúčastnili. Politici CUP to vysvětlovali tím, že zbylé separatistické strany se příliš málo zasazují o co nejrychlejší vyhlášení katalánské republiky, které je hlavním cílem této formace.

Po neúspěšném prvním hlasování se má v sobotu konat druhé kolo, v němž už kandidátovi stačí prostá většina hlasů. Pokud by se poslanci CUP opět neúčastnili hlasování, získal by Turull většinu jen v případě, že by se dva poslanci (Carles Puigdemont a Antoni Comín), kteří jsou v Belgii, vzdali mandátů, což ale zatím odmítají.

Zatím ovšem není jisté, zda se sobotní hlasování uskuteční. Na dnešek totiž soudce nejvyššího soudu předvolal bývalé vedení Katalánska, které zřejmě obžaluje ze vzpoury kvůli separatistických snahám. Několika z nich, včetně Turulla, hrozí uvalení vazby.

Turull byl již třetím neúspěšným kandidátem na katalánského premiéra od prosincových voleb, v nichž získali separatisté křehkou většinu. Prvním byl expremiér Carles Puigdemont, který je ale na útěku v Belgii. Tam uprchl s několika členy své vlády, kterou koncem října Madrid sesadil kvůli separatistickým snahám a kterou španělská prokuratura obvinila ze vzpoury. Kvůli tomu také Puigdemontovu kandidaturu koncem ledna krátce před plánovaným zasedáním poslanců zablokoval ústavní soud a k hlasování vůbec nedošlo.

Druhým kandidátem měl být podle Puigdemontova návrhu separatistický lídr Jordi Sánchez, který je ale od poloviny loňského října ve vazbě za to, že v září svolal v Barceloně demonstraci na protest proti razii španělské policie na úřadech katalánské vlády. Turull se tedy stal vůbec prvním, o němž poslanci hlasovali. Jméno případného dalšího kandidáta zatím není známo.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1