Články odjinud

Katalánští separatisté se přou o nového kandidáta na premiéra. Puigdemont se chce vrátit

Katalánští separatisté se přou o nového kandidáta na premiéra. Puigdemont se chce vrátit

Katalánské separatistické strany se přou o to, kdo by měl být novým kandidátem na premiéra tohoto autonomního španělského regionu. Zatímco expremiér Carles Puigdemont navrhl jako svého nástupce "dvojku" kandidátky své koalice Jordiho Sáncheze, druhá nejsilnější formace tvrdí, že by premiérem měl být její šéf Oriol Junqueras. Oběma případnou kandidaturu komplikuje fakt, že jsou ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury.

Uprchlého Puigdemonta ve čtvrtek potvrdil jako kandidáta katalánský parlament pouze symbolicky, neboť jeho pobyt v Belgii mu právně znemožňuje zvolení do úřadu. Expremiér se vzápětí vzdal kandidatury a oznámil, že jeho koalice Společně pro Katalánsko (JXCat) navrhuje Sáncheze. Třiapadesátiletý bývalý šéf jedné ze separatistických organizací podle Puigdemonta zajistí kontinuitu katalánské vlády, kterou v říjnu rozpustil Madrid kvůli jednostrannému vyhlášení nezávislosti Katalánska.

Šéf poslanců Republikánské levice Katalánska (ERC) Sergi Sabriá však dnes prohlásil, že jeho strana preferuje svého předsedu Oriola Junquerase, který byl Puigdemontovým vicepremiérem, a je tudíž logičtější volbou pro kontinuitu. „Jordi Sánchez je návrh JXCat. Zatím jsme se nedohodli,“ řekl Sabriá rozhlasové stanici Catalunya Radio.

Puigdemont reagoval slovy, že Junqueras by byl logickým kandidátem, pokud by strany v prosincových volbách kandidovaly společně jako v předchozím hlasování o dva roky dříve. Postavily však oddělené kandidátky a JxCat byla úspěšnější, když získala 34 mandátů ze 135, zatímco ERC 32. K absolutní většině 70 hlasů potřebuje separatistická koalice ještě čtyři poslance radikálně levicové Kandidátky lidové jednoty (CUP).

Puigdemont se podle některých médií chystá po čtvrtečním formálním uznání své kandidatury sestavit symbolickou vládu, kterou by řídil z Belgie a jejímž účelem by bylo připomínat, že španělská justice uvěznila či hrozí uvězněním řady bývalých katalánských představitelů.

Expremiér v dnešním rozhovoru na stanici Rac1 prohlásil, že nemá v úmyslu v Belgii žádat o azyl, chce se vrátit a znovu vést skutečnou katalánskou vládu. Ve Španělsku je na něj však vydán zatykač a hrozí mu podobně jako v případě Junquerase, Sáncheze a dalších uvalení vazby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud