Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-un jako Michail Gorbačov. Stačí jen málo, tvrdí respektovaný think-tank

Kim Čong-un jako Michail Gorbačov. Stačí jen málo,  tvrdí respektovaný think-tank

Z tyrana reformátorem. Poslední vývoj na severu Korejského poloostrova naznačuje, že historie by nemusela na vůdce KLDR Kim Čong-una vzpomínat jako na despotu kráčejícího ve stopách svého otce a děda. Místo toho by již brzo mohl být vnímán jako korejská verze čínského reformátora Teng Siao-pchinga nebo dokonce jako novodobý Gorbačov, tvrdí respektovaný think-tank 38 North.

Ještě na přelomu roku Severní Korea vyhrožovala západnímu světu velkým červeným atomovým tlačítkem. Verbální přestřelky Kim Čong-una s Donaldem Trumpem byly takřka na denním pořádku, raketové testy historicky kulminovaly a desetimilionový Soul s obavou hleděl na pár desítek kilometrů vzdálenou hranici. Od té doby se změnilo hodně. Severní Korea používá smířlivý tón, chce jednat. 

Změna politiky a konec chrastění zbraněmi je patrný v několika oblastech. Jednou z nich je jistá generační obměna, k níž v Severní Koreji dochází, všímá si 38 North. Nejde přitom jen o osobu samotného vůdce, který převzal řízení země v podstatně mladším věku, než jeho otec Kim Čong-il.

Jedná se o jeho - údajně těhotnou - sestru Kim Jo-čong, která během své diplomatické mise na olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu uhranula svět svým úsměvem, západním chováním i diplomatickými schopnostmi. Analytici odhadují, že sestra je nejbližší důvěrník vůdce KLDR a těší se jeho téměř neomezené důvěře. A to navzdory faktu, že Kim Čong-un během své kariéry zvládnul popravit i členy vlastní rodiny - strýce a nevlastního bratra. 

Další mladou Severokorejkou, která má na novodobé formování korejské zahraniční politiky možná ještě větší vliv než Kim Jo-čong, je samotná manželka vůdce Ri Sol-ču. Ta se často nechává vidět vedle svého muže při oficiálních příležitostech, objímá se s ním či jej tiskne za ruku. U manželek dřívějších severokorejských pohlavárů přitom byl jejich veřejný doprovod manžela naprostou výjimkou, afektované chování pak bylo nepřípustné. Ri Sol-ču však boří tradice i svým západním stylem oblékání nebo tím, že si dovoluje na veřejnosti vystupovat bez povinného odznáčku Kim Ir-sena na klopě.

Změn v Severní Koreji ale probíhá více, všímá si 38 North, a to včetně jistého ekonomického uvolnění. Zatímco za vlády Kim Čong-ila byl jakýkoliv soukromý kapitál nemyslitelný, nyní režim svůj přístup přehodnocuje a alespoň v některých případech soukromé podnikání dekriminalizuje. Tento přístup je spojený právě s osobou Kim Čong-una, který údajně mladým Severokorejcům - alespoň těm v Pchjongjangu - chce dopřát zábavu a omezenou míru luxusu.

Co za změnou zahraniční politiky Severní Koreje stojí? Především to, že země významně pokročila ve vývoji jaderných zbraní a jejích nosičů. Že získala tolik chtěnou páku, kterou nyní může tlačit na mezinárodní společenství a která jí poskytuje do jisté míry záruku kontinuity režimu.

Podle nikoliv neracionálního pohledu Kim Čong-una to totiž byla právě absence jaderných zbraní v arzenálech Saddáma Husajna či Muammara Kaddáfího, která vedla k ukončení jejich režimů. Kim Čong-un jejich chybu nechce opakovat za žádnou cenu. Ovšem ve chvíli, kdy je tato záležitost „vyřízena“ a vůdce má jisté záruky kontinuity, je připraven jednat. I proto by se měl v příštích měsících sejít s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a hlavou USA Donaldem Trumpem.

Think-tank 38 North dokonce naznačuje, že při optimistickém vývoji událostí by mohl být Kim Čong-un jednou vnímán podobně, jako čínský reformní politik Teng Siao-Pching či dokonce jako autor perestrojky Michail Gorbačov.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1