Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-un objevil Trumpovu slabinu. Zatýká americké rukojmí a hrozí jejich likvidací

Kim Čong-un objevil Trumpovu slabinu. Zatýká americké rukojmí a hrozí jejich likvidací

Severní Korea už nechřestí pouze zbraněmi. Vypadá to, že Kim Čong-un chce proti Američanům získat při případných diplomatických jednáních navrch. Aspoň tak se dá vyložit jeho nová taktika, kdy v poslední době zadržel už čtvrtého Američana. Nyní dokonce KLDR uvedla, že zadržené má právo „bezohledně ztrestat“ za to, co učinili. Čím se provinili, ale zatím nikdo netuší.

Severní Korea zadržela podle The Independent o víkendu už čtvrtého Američana. Měl by jím být Kim Hak-song, který pracoval na pchjongjangské univerzitě. Podle oficiálních sdělení komunistické strany se dopustil „nepřátelských činů proti režimu“. Co konkrétně ale jeho zrada měla zahrnovat, není známé. Agentura Reuters ale citovala severokorejskou zpravodajskou agenturu KCNA, dle které bude oficiální obvinění už brzo zveřejněno.

Za propuštění svého muže prosí i jeho manželka, která na něj v sobotu marně čekala na čínských hranicích. „Čekala jsem na něj, měl přijet vlakem. Čekala jsem, než všichni vystoupili, ale on tam nebyl. Byla jsem šokovaná. Pořád doufám, že celá záležitost se vyřeší nějakou humanitární cestou a můj muž se vrátí zpět ke svojí rodině," řekla v rozhovoru pro CNN manželka zatčeného Kim Hak-songa.

Jiný dříve zadržený občan USA se do zajetí dostal koncem dubna. Kim Sang-dok dokonce pracoval na stejné škole jako poslední zatčený. I u něj úřady uvedly jako důvod zadržení nepřátelské činy.

Není zřejmě náhodou, že Kim Čong-un se zaměřil na získávání rukojmí v době, kdy jsou jeho vztahy se Spojenými státy dlouhodobě napjaté. Je pravděpodobné, že zajatce bude chtít využít k nějaké formě vyjednávání nebo naopak k hrozbám.

„Kim Čong-un používá taktiku zajímání rukojmí jako součást svojí obranné strategie. Chce tak zabránit tomu, aby ho Trump úplně zbavil moci,“ tvrdí prezident Světového institutu pro studium Severní Koreje a uprchlík z KLDR An Chan-il. Spojené státy potvrdily, že bezpečnost jejich občanů je pro ně prioritou a pokud dojde k zajetí nějakého Američana v Severní Koreji, spojují se americké úřady se švédskou ambasádou v Pchjongjangu a snaží se vyjednávat společně.

Situace mezi KLDR a Spojenými státy je vyhrocená zhruba od počátku tohoto roku. Severní Korea totiž pokračuje ve vývoji jaderných bomb a uskutečňuje raketové testy. Spojené státy po zemi opakovaně žádají, aby s jaderným programem skončila. Na podobné výtky odpovídá vůdce Kim Čong-un vojenskými přehlídkami, kde předvádí svůj zbrojní arzenál. Americký prezident Donald Trump se přitom snaží jít také cestou politického tlaku a jeho cílem je pravděpodobně uvalit na Severní Koreu tvrdé sankce. Podporu hledá i u největšího a dá se říci jediného spojence KLDR – Číny.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1