Kim Čong-un vyslal šéfa diplomacie do Švédska. Povede překvapivá návštěva ke schůzce s Trumpem? | info.cz

Články odjinud

Kim Čong-un vyslal šéfa diplomacie do Švédska. Povede překvapivá návštěva ke schůzce s Trumpem?

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho, který včera přicestoval do Švédska, má dnes na utajeném místě jednat se švédskou ministryní zahraničí Margot Wallströmovou o možnostech snížení napětí na Korejském poloostrově.

Pchjongjang po sérii jaderných a raketových zbrojních testů podnikl od začátku letošního roku řadu diplomatických kroků. Severokorejský vůdce Kim Čong-un by se měl v dubnu a v květnu sejít s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Místo a datum historického summitu USA-KLDR zatím není známo.

Spojené státy a Severní Korea nemají diplomatické vztahy, americké zájmy v Pchjongjangu zastupuje právě Švédsko.

Podle švédského ministerstva zahraničí budou Ri Jong-ho a Margot Wallströmová jednat právě o diplomatickém zastoupení USA, Kanady a Austrálie prostřednictvím Švédska, a také o bezpečnostní situaci na Korejském poloostrově.

„Pokud klíčoví hráči chtějí, aby Švédsko hrálo v tomto procesu nějakou roli, aby rozhovory zprostředkovalo, aby fungovalo jako nějaký kontakt, pak jsme připraveni,“ řekl švédský premiér Stefan Löfven. „Neměli bychom být ale naivní a domnívat se, že Švédsko tyto problémy vyřeší,“ dodal.

Švédské ministerstvo zahraničí uvedlo, že prohlášení, které shrne průběh rozhovorů, bude k dispozici v pátek večer. Podle švédského politologa Niklase Swanströma ovšem nelze očekávat, že bude oznámeno místo a datum setkání Kima s Trumpem.

Jako jedno z možných neutrálních míst pro setkání analytici zmiňují i Švédsko, ačkoli pravděpodobnější lokalitou se jeví mírová vesnice Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu mezi oběma Korejemi.

Kim Čong-un ale zatím ani oficiálně nepotvrdil, že je připraven se s Trumpem sejít. O severokorejském postoji informovali v Bílém domě členové jihokorejské delegace, kteří předtím se severokorejským diktátorem hovořili.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud