Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kimova liga nepostradatelných. Kdo jsou muži, kteří v KLDR vedou vývoj atomových zbraní

Kimova liga nepostradatelných. Kdo jsou muži, kteří v KLDR vedou vývoj atomových zbraní

Ve skupině mužů, kteří s nezbytnými zápisníky v rukou obklopují Kim Čong-una, mají výjimečné postavení. Bezohledný severokorejský vůdce nikoho z nich zatím nenechal odstranit, i když už u jiných spolupracovníků s tím problém nemá. Tito jsou pro něj nepostradatelní. Vedou totiž jaderný program KLDR.

 

Kim Čong-sik. Ri Jong-čol. Jon Il-ho. Jang Čan-ha. Ju Čin. Hong Sung-mu. Vojáci, vědci i manažeři. Sextet, který přivedl Severní Koreu mezi jaderné velmoci. Pro jinak naprosto nemilosrdného a stihomamem trpícího vůdce KLDR Kim Čong-una jsou tito mužové očividně nepostradatelní. Kdykoliv se na veřejnosti objeví fotografie Kim Čong-una přihlížejícího zkouškám dalších a stále výkonnějších severokorejských raket, v pozadí je vidět i tyto muže. Vždycky pohromadě, vždycky s úsměvem na tváři.

„Lidé, kteří udržují v chodu severokorejský jaderný a raketový program jsou pro režim svým způsobem celebrity,” píše se v souhrnném materiálu, který vyšel v deníku New York Times. Sláva v podmínkách KLDR má ale také odvrácenou tvář. Stačí jeden neúspěch nebo stín podezření ze strany Kim Čong-una a doposud nepostradatelný a všudypřítomný člověk je doslova vymazán ze světa. Zmizí, jako kdyby nikdy nebyl.

Vědci, zejména ti, jejichž práce má význam pro vojenský sektor, se v Severní Koreji těší velké úctě už od dob Kim Ir-sena, dědečka současného vládce KLDR. Pro jeho dlouho vládu nad severní částí Korejského poloostrova byli klíčoví především inženýři a vědci, kteří měli japonské školy a zkušenosti z japonského technologického válečného výzkumu. Právě s jejich pomocí Kim Ir-sen rozvrácenou zemi po skončení Korejské války postavil na nohy.

Slabost pro vědce měl i Kim Čong-il, prostřední vládce z kimovské dynastie. Ten se dokonce nechal slyšet, že se všechny budoucí války budou odehrávat na úrovni techniky a technologie, čímž mimo jiné položil základy k dnešní armádě státních severokorejských počítačových pirátů.

Dědeček i otec dnešního severokorejského vládce také zahájili výměnné programy. Díky nim se severokorejští studenti technických oborů dostali na evropské a americké univerzity. Výsledkem je současný severokorejský jaderný a raketový program.

I přes trvající ekonomické sankce a diplomatickou izolaci dokázala Severní Korea provést nejméně šest testů jaderných zbraní. Poslední se odehrál v září letošního roku. Byla při něm odpálena vodíková puma o síle asi 100 kilotun TNT. Její exploze vyvolala otřesy o síle 6,3 stupně Richterovy stupnice.

Současně KLDR i přes protesty mezinárodního společenství pokračuje v testech balistických střel středního doletu. Ty jsou schopné nést termonukleární nálož a zasáhnout bez potíží například Japonsko, nebo také americká mandátní území v Tichém oceánu.

Kdo je kdo v severokorejském raketovém programu

Kim Čong-sik

Podle údajů severokorejských médií mu je 49 let. Vzděláním jde o inženýra, nic přesnějšího o jeho odbornosti není známo. Poslední tři roky byl na všech zveřejněných fotografiích týkajících se severokorejského raketového programu. Na posledních dvou zkouškách ale podle všeho nebyl. Jaký je důvod jeho absence nikdo vně hranic KLDR netuší.

Ri Jong-čol

Podle New York Times jde o nejvýše postaveného muže z celého jaderného sextetu. Zastává vysokou stranickou funkci. Je prvním zástupcem ministra zbrojního průmyslu. Než by jmenován do této funkce, velel severokorejským vzdušným silám. Ani on se nezúčastnil posledních dvou zkoušek balistických raket.  

Jon Il-ho a Jang Čan-ha

Na většině fotografií stojí vedle sebe, přičemž jeden z nich obvykle na někoho huláká do telefonu. Jon bývá jmenován jako „představitel vědeckého sektoru.” Jang je šéfem severokorejské Akademie národního obranného výzkumu. Oba šedesátníci si užívají pobyt na výsluní zejména během stranických událostí. Často se na tribuně objevují po pravé a levé ruce Kim Čong-una.

Ju Čin

Ví se o něm nejméně, přesto je pro raketový sextet nesmírně důležitý. Je vysokým představitelem ministerstva pro munici, jinak řečeno hlavním logistikem celého mamutího severokorejského zbrojního programu. Jeho klíčovou úlohu lze docela dobře přirovnat k Albertu Speerovi, nenápadnému muži, který udržoval v chodu mimořádně efektivní a inovativní zbrojní průmysl Třetí říše.

Hong Sung-mu

Obvykle se objevuje ve vojenské uniformě. Někdy v prosté polní, jindy bývá ověšený metály od hlavy k patě. Jeho role dlouho nebylůa jasná. Nakonec se ale v severokorejských médiích objevila zmínka o tom, že je ředitelem jaderného závodu Jongbjonu. Nyní se usuzuje, že je v závodu, kde se zrodil severokorejský jaderný program, hlavním inženýrem.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1