Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR má víc jaderného materiálu, než se čekalo. Znepokojivá analýza satelitních snímků

KLDR má víc jaderného materiálu, než se čekalo. Znepokojivá analýza satelitních snímků

Situace je horší, než se očekávalo. Totalitní Severní Korea, jejímž krédem je srovnat imperialistický Západ se zemí, má totiž podle všeho více jaderného materiálu, než si analytici původně mysleli, uvádí americký think-tank North 38. To znamená jediné: více atomových bomb pro severokorejského lídra Kim Čong-una a větší důvod k obavám pro vyspělé země. 

Severní Korea již provedla pět jaderných testů, šestý může přijít každým okamžikem. Sankce nesankce, Kim Čong-un na mnohé červené linie kašle a dělá si, co ho napadne. Jaderný materiál na to podle všeho má. „Snímky radiochemické laboratoře ukázaly, že tam proběhly minimálně dva cykly, o kterých se dříve nevědělo. Ty navýší zásoby severokorejského jaderného materiálu,“ tvrdí zpráva think-tanku North 38, který aktivity totalitního režimu monitoruje.

Podle expertů organizace Severní Korea vlastní až 20 jaderných bomb a každý měsíc po jedné bombě přibývá.

Spojené státy jsou přitom frustrované z aktivity a pokroků, které Severní Korea v této oblasti dělá, a snaží se proto nasadit všechny páky, aby současný trend přibrzdily. Tlačí proto na hlavního obchodního a politického spojence KLDR Čínu, aby její firmy dodržovaly uvalené sankce a se Severní Koreou neobchodovaly. Tento tlak však příliš nevychází, proto USA během několika příštích týdnů uvalí obchodní sankce na vybrané čínské banky, tvrdí nejmenované zdroje agentury Reuters.

Zatím však veškeré snahy přiškrtit KLDR finance, a tím pádem i tempo vývoje jaderných zbraní, vyznívají naprázdno. To nedávno potvrdil i Ri Jong Ho, severokorejský přeběhlík, který v rozhovoru pro deník Washington Post potvrdil, že sankce proti jeho bývalé vlasti jsou víceméně neúčinné. „Sankce jsou jen formální,“ tvrdí. „Třeba já jsem byl na sankčním seznamu roky a nikdy jsem žádné omezení nepocítil,“ říká Ho, který přes tři dekády pracoval pro kdysi tajnou sekci Pokoj 39 (někdy označovanou i jako Kancelář 39), která je zodpovědná za dolarový přísun peněz pro samotného Kim Čong-una. Tyto peníze jsou sháněny jak legálními cestami, tak i těmi nelegálními – například hackerskými útoky, pašováním drog či paděláním bankovek.

Severní Korea se v poslední době především soustředí na vývoj mezikontinentální balistické střely, která by jadernou hlavici na místo určení doručila. Velký úspěch režim zaznamenal minulý týden, kdy se mu skutečně mezikontinentální raketu (ICBM, hlavní podmínkou pro takové označení je dolet alespoň pět tisíc kilometrů) podařilo úspěšně otestovat, nicméně Jižní Korea následně test zpochybnila.

„Během roku či dvou, během kterých budou probíhat další intenzivní testy, Severní Korea nicméně nejspíše vyvine raketu, která bude schopna spolehlivě zasáhnout cíle i na americkém západním pobřeží, dost možná i měkké cíle jakými jsou vojenské základny,“ tvrdí North 38. „Během pěti let by KLDR mohla své rakety vybavit i takovou technologií, která by představovala výzvu i pro americký protiraketový deštník,“ dodává analýza.

Šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) James Syring počátkem června označil technologický pokrok v severokorejském vývoji balistických střel v uplynulých šesti měsících za velice znepokojivý.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1