Články odjinud

KLDR nebude až do vyřešení sporných otázek pokračovat v rozhovorech s Jižní Koreou

KLDR nebude až do vyřešení sporných otázek pokračovat v rozhovorech s Jižní Koreou

Severní Korea nebude pokračovat v rozhovorech s Jižní Koreou, dokud nebudou vyřešeny otázky, které vedly ke zrušení schůzky na vysoké úrovni plánované na tento týden. Pchjongjang zrušil chystaná středeční ministerská jednání kvůli probíhajícímu společnému americko-jihokorejskému vojenskému cvičení.

Kvůli manévrům také KLDR ve středu pohrozila zrušením připravovaného summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Kromě vojenského cvičení Pchjongjang za možný podnět k odvolání vrcholné schůzky plánované na 12. června označil nepřípustný nátlak Washingtonu na jaderné odzbrojení KLDR.

Japonský list Asahi dnes napsal, že Spojené státy požadovaly po Severní Koreji, aby během půl roku odeslala do zámoří některé své jaderné hlavice, mezikontinentální balistické rakety a další jaderný materiál.

Šéf severokorejského Výboru pro mírové sjednocení vlasti Ri Son-kwon dnes znovu odsoudil cvičení, které pod názvem Max Thunder provádí USA a Jižní Korea každý rok. Letos je do něj zapojena zhruba stovka letadel, včetně amerických stíhaček F-22 Raptor a bombardérů B-52. Zatímco podle Pentagonu se jedná o rutinní a obranné manévry, KLDR cvičení označuje za provokaci a a ohrožení vlastní bezpečnosti.

Jižní Korea dnes uvedla, že se bude maximálně snažit obnovit pozastavené rozhovory mezi oběma Korejemi. Soul také nabídl, že by mohl hrát roli zprostředkovatele mezi Spojenými státy a KLDR, aby se zvýšila šance na úspěšný summit.

 

Články odjinud