Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Knihkupec kancléřem? Nahradím Merkelovou, věří si Schulz

Knihkupec kancléřem? Nahradím Merkelovou, věří si Schulz

Ještě v květnu loňského roku to s německými sociálními demokraty nevypadalo vůbec dobře. Volební preference dosáhly historického minima 21 procent. I proto si tehdejší šéf strany Sigmar Gabriel přál, aby za opratě strany zasedla nová krev. „Bylo by výborné, kdyby příští rok dva nebo tři lidé z vedení SPD řekli: Troufám si na to," řekl Gabriel v rozhovoru. Jeden se našel, a pokud Gabriel zalistoval Spieglem, nebude mít z jeho nástupce ve funkci Martinem Schulzem radost. Ten v nedávném rozhovoru pro neměcký týdeník řekl, že pokud vyhraje volby, s Gabrielem ve vládě nepočítá.

Nic než vítězství

Vyučenému knihkupci bez maturity Martinu Schulzovi bruselský vzduch prospěl, do Německa se vrátil s elánem a sebevědomím. A stejně se chovají od té doby i preference SPD. Nedávný průzkum agentury Insa pro deník Bild ukázal, že sociální demokraté poráží CDU/CSU. A i proto si Schulz do voleb věří. Na otázku Spiegelu odpovídá s nadsázkou, že získá „naprostou většinu“ hlasů, po výzvě k seriózní odpovědi přidává: „Nemám ponětí. Doufám, že budeme schopni přesvědčit řadu lidí, že jsme nejlepší strana pro tuto dobu velmi dramatických změn. Náš úspěch bude ještě větší, než ukazují současné průzkumy.“

Onou dramatickou změnou, velkou zkouškou, chcete-li, je krom jiného i uprchlická krize. Schulz i přes případy sexuálního obtěžování loni na Silvestra, nízkou zaměstnaností uprchlíků, dál trvá na tom, že migranti jsou pro Německo víc než zlato. „Evropa je regionem svobody, míru, bezpečnosti, práva, demokracie, tolerance a vzájemného respektu. Když se podíváte do tváří uprchlíků, uvidíte v nich tento sen“, dodává Schlulz.

Teď už budeme spravedliví

Němce chce Martin Schulz oslovit větším důrazem na spravedlnost. Kritizuje vysoké bonusy pro manažery a zisky velkých společností. Argument, proč s tím SPD nic nedělala, když z osmnácti let plných čtrnáct byla součástí velké koalice, odmítá s tím, že Sociální demokraté nebyli v koalici hybnou silou. Až jí SPD opět bude, je velmi pravděpodobné, že bohatým se to líbit nebude. 42 % – nejvyšší sazba – daně z příjmu se možná zvýší. „Musíme rozhodně víc zdanit super-bohaté. Musí platit: Lidé, kteří si těžce vydělávají peníze, se nemůžou mít hůř než ti, kteří nechávají své peníze pracovat pro ně,“ dodává Schulz. Ví, ke komu mluví. I proto zároveň kritizuje rostoucí ceny nemovitostí a nájmů. Jenže, těžko odhadnout, zda mu to nerozhodnutý volič uvěří. Když to 14 let táhnete se svým úhlavním rivalem, důvěru bude těžké získat.

Nevděk světem vládne

Dosavadní šéf německé sociální demokracie Sigmar Gabriel svůj konec ve funkci nikomu neoznámil oficiálně a všichni se ho víceméně dozvěděli až z rozhovoru pro časopis Stern. Nový šéf SPD oceňuje, že někdo takhle ustoupil ze svého postu „pro dobro strany“.

Gabriel se sice po Franku-Walteru Steinmeierovi stal novým šéfem německé diplomacie, a i když by jím chtěl být i po volbách, místo jisté nemá. „Budu muset Sigmara zklamat. Vyhrajeme volby a já se stanu německým kancléřem. Ale protože nezískáme absolutní většinu, je velmi pravděpodobné, že koaliční partner bude žádat post ministra zahraničí,“ říká narovinu nový lídr SPD do voleb Martin Schulz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744