Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec fenoménu Hooters? Proslulé restaurace s vnadnými servírkami doplácí na MeToo

Konec fenoménu Hooters? Proslulé restaurace s vnadnými servírkami doplácí na MeToo

Desítky let to byl fenomén, který přitahoval americké muže a rozrůstal se do světa. Nyní restaurace typu Hooters, proslulé vnadnými a flirtujícími servírkami, ve Spojených státech strádají. Pro společnost už nejsou tak přitažlivé a škodí jim i nálady, které přinesla kauza MeToo.

V angličtině se jim říká „brestaurants“. Podniky jako Hooters prosluly svým balancováním na pomezí tradiční restaurace a erotického podniku. Obsluhují v nich výhradně ženy, přičemž jejich úkolem je poskytnout zákazníkům pocit, že jsou žádoucí, flirtovat s nimi a pobavit je například tancováním na barových židlích.

První restaurace Hooters se ve Spojených státech objevila v roce 1983, v časech naprosto odlišné americké kultury, kdy se sexuální obtěžování vnímalo jako běžná součást života. Mimochodem, právě kvůli údajnému násilí se sexuálním podtextem z 80. let má nyní potíže i kandidát na soudce Nejvyššího soudu Brett Kavanaugh.

Cílem zakladatelů Hooters bylo obnovit atmosféru starých časů, v nichž ženy na všech pozicích jako stevardky, sekretářky, prodavačky nebo servírky, vypadaly přesně podle mužských představ. Servírky v Hooters musí dodnes splňovat přísná kritéria. Práce v Hooters nikdy nespočívala jen v usazování hostů, vyřizování objednávek a roznášení jídla.

„Musely jsme si česat vlasy a dělat make-up určitým stylem a párkrát za směnu tancovat na barových židlích,“ popisuje jedna z bývalých pracovnic, která pod jménem Sascha Cohenová napsala text na web Daily Beast. Dodává, že dívky často vystupují jako terapeutky mužů, kteří touží po pozornosti o 30 let mladších dívek.

Silně machistický koncept zaujal. Fenomén Hooters nabral na oblibě, firma prosperovala a inspirovala další lidi k založení konkurenčních podniků. Hooters je celosvětově známá značka, která má franšízy i v Česku, v USA ale kromě nich v podobném duchu fungují i restaurace Tilted Kilt nebo Twin Peaks.

„Breastaurants“ se staly populární i díky tomu, že nabízely slušnější alternativu k tradičním erotickým podnikům. Značku si vybudovaly na deklaraci, že navzdory koketnější obsluze nejsou striptýzovým barem. „Když muži vejdou do striptýzového klubu, je jim přisuzována představa, že jsou grázlové. A tak to není. V těchto restauracích je to mnohem více o normálnosti a projektování pocitu sounáležitosti. Říkají vám, že je v pořádku, pokud chcete okukovat dívky. Nemusíte se cítit špatně,“ vysvětluje v rozhovoru pro list Hollywood Reporter režisér Andrew Bujalski, jenž nedávno uvedl film Support the Girls inspirovaný právě prostředím v Hooters.

Koncept postavený na okukování mladých a vnadných dívek se však nyní vyčerpal. Výdělky Hooters a podobných podniků v posledních letech stagnují. Podepsala se na nich finanční krize, která zasáhla celé stravovací odvětví. Zatímco jiné restaurace se ale dokázaly vzchopit, Hooters škodí i změna nálad v americké společnosti. V ní nabrala na síle feministická hnutí a Američané se stali citlivější ke kauzám spojeným se sexuálním obtěžováním. Vrcholem byla loňská kauza MeToo, která dopadla na i na výrazné osobnosti veřejného života. Její obětí se stal například známý herec Kevin Spacey, jenž po skandálu přišel o místo v seriálu Dům z karet.

„Celá práce v Hooters je založená na sexuálním obtěžování. Jste placeny za to, že jste sexuálně obtěžovány,“ cituje web módního magazínu GQ Brittany Andersonovou, která v Hooters dříve pracovala. „Byla jsem na vysoké a měla sny o tom stát se spisovatelkou, takže jsem se přesvědčovala, že práce v Hooters mi poskytne spoustu dobrých historek, o kterých budu moci psát a také trochu peněz navíc, které budu moci utratit v barech,“ vysvětluje Andersonová.

Hooters dostihly problémy už koncem 90. let. Firma čelila žalobě kvůli diskriminaci. Kvůli tomu otevřela několik pozic, na nichž zaměstnala muže. Netýkalo se to však obsluhy. Ta zůstala čistě ženskou záležitostí. Podniky Hooters musely zůstat ve stylu Hooters – útočištěm pro mužskou klientelu, která netouží po tom, aby vnadné servírky nahradili playboyové.

Restaurace Hooters zůstávají stejné i navzdory společenským proměnám a klesajícím tržbám. Postupně jich ale ubývá. Provozovnu v kalifornském městě Santa Monica, kde pracovala Cohenová, například nahradilo alternativní wellnes centrum. Vlastníci také přemýšlí, jak upravit svůj byznys model, aby v nové době obstáli.

Cohenová osudu Hooters nelituje ani jej neslaví. Její příběh však vyvolává otázku, co bude s dívkami, které práci v lehce erotickém podniku braly jako příležitost přijít si na velice solidní peníze. Cohenové například stačilo pracovat tři dny v týdnu, aby jí mzda a dýška pokryly veškeré náklady na studium. „Práce mi nabídla šanci zhodnotit mé mládí a krásu legální cestou, která byla bezpečnější než mnohé části současného sexuálního průmyslu,“ doplňuje.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1