Články odjinud

Konec fenoménu Hooters? Proslulé restaurace s vnadnými servírkami doplácí na MeToo

Konec fenoménu Hooters? Proslulé restaurace s vnadnými servírkami doplácí na MeToo

Desítky let to byl fenomén, který přitahoval americké muže a rozrůstal se do světa. Nyní restaurace typu Hooters, proslulé vnadnými a flirtujícími servírkami, ve Spojených státech strádají. Pro společnost už nejsou tak přitažlivé a škodí jim i nálady, které přinesla kauza MeToo.

V angličtině se jim říká „brestaurants“. Podniky jako Hooters prosluly svým balancováním na pomezí tradiční restaurace a erotického podniku. Obsluhují v nich výhradně ženy, přičemž jejich úkolem je poskytnout zákazníkům pocit, že jsou žádoucí, flirtovat s nimi a pobavit je například tancováním na barových židlích.

První restaurace Hooters se ve Spojených státech objevila v roce 1983, v časech naprosto odlišné americké kultury, kdy se sexuální obtěžování vnímalo jako běžná součást života. Mimochodem, právě kvůli údajnému násilí se sexuálním podtextem z 80. let má nyní potíže i kandidát na soudce Nejvyššího soudu Brett Kavanaugh.

Cílem zakladatelů Hooters bylo obnovit atmosféru starých časů, v nichž ženy na všech pozicích jako stevardky, sekretářky, prodavačky nebo servírky, vypadaly přesně podle mužských představ. Servírky v Hooters musí dodnes splňovat přísná kritéria. Práce v Hooters nikdy nespočívala jen v usazování hostů, vyřizování objednávek a roznášení jídla.

„Musely jsme si česat vlasy a dělat make-up určitým stylem a párkrát za směnu tancovat na barových židlích,“ popisuje jedna z bývalých pracovnic, která pod jménem Sascha Cohenová napsala text na web Daily Beast. Dodává, že dívky často vystupují jako terapeutky mužů, kteří touží po pozornosti o 30 let mladších dívek.

Silně machistický koncept zaujal. Fenomén Hooters nabral na oblibě, firma prosperovala a inspirovala další lidi k založení konkurenčních podniků. Hooters je celosvětově známá značka, která má franšízy i v Česku, v USA ale kromě nich v podobném duchu fungují i restaurace Tilted Kilt nebo Twin Peaks.

„Breastaurants“ se staly populární i díky tomu, že nabízely slušnější alternativu k tradičním erotickým podnikům. Značku si vybudovaly na deklaraci, že navzdory koketnější obsluze nejsou striptýzovým barem. „Když muži vejdou do striptýzového klubu, je jim přisuzována představa, že jsou grázlové. A tak to není. V těchto restauracích je to mnohem více o normálnosti a projektování pocitu sounáležitosti. Říkají vám, že je v pořádku, pokud chcete okukovat dívky. Nemusíte se cítit špatně,“ vysvětluje v rozhovoru pro list Hollywood Reporter režisér Andrew Bujalski, jenž nedávno uvedl film Support the Girls inspirovaný právě prostředím v Hooters.

Koncept postavený na okukování mladých a vnadných dívek se však nyní vyčerpal. Výdělky Hooters a podobných podniků v posledních letech stagnují. Podepsala se na nich finanční krize, která zasáhla celé stravovací odvětví. Zatímco jiné restaurace se ale dokázaly vzchopit, Hooters škodí i změna nálad v americké společnosti. V ní nabrala na síle feministická hnutí a Američané se stali citlivější ke kauzám spojeným se sexuálním obtěžováním. Vrcholem byla loňská kauza MeToo, která dopadla na i na výrazné osobnosti veřejného života. Její obětí se stal například známý herec Kevin Spacey, jenž po skandálu přišel o místo v seriálu Dům z karet.

„Celá práce v Hooters je založená na sexuálním obtěžování. Jste placeny za to, že jste sexuálně obtěžovány,“ cituje web módního magazínu GQ Brittany Andersonovou, která v Hooters dříve pracovala. „Byla jsem na vysoké a měla sny o tom stát se spisovatelkou, takže jsem se přesvědčovala, že práce v Hooters mi poskytne spoustu dobrých historek, o kterých budu moci psát a také trochu peněz navíc, které budu moci utratit v barech,“ vysvětluje Andersonová.

Hooters dostihly problémy už koncem 90. let. Firma čelila žalobě kvůli diskriminaci. Kvůli tomu otevřela několik pozic, na nichž zaměstnala muže. Netýkalo se to však obsluhy. Ta zůstala čistě ženskou záležitostí. Podniky Hooters musely zůstat ve stylu Hooters – útočištěm pro mužskou klientelu, která netouží po tom, aby vnadné servírky nahradili playboyové.

Restaurace Hooters zůstávají stejné i navzdory společenským proměnám a klesajícím tržbám. Postupně jich ale ubývá. Provozovnu v kalifornském městě Santa Monica, kde pracovala Cohenová, například nahradilo alternativní wellnes centrum. Vlastníci také přemýšlí, jak upravit svůj byznys model, aby v nové době obstáli.

Cohenová osudu Hooters nelituje ani jej neslaví. Její příběh však vyvolává otázku, co bude s dívkami, které práci v lehce erotickém podniku braly jako příležitost přijít si na velice solidní peníze. Cohenové například stačilo pracovat tři dny v týdnu, aby jí mzda a dýška pokryly veškeré náklady na studium. „Práce mi nabídla šanci zhodnotit mé mládí a krásu legální cestou, která byla bezpečnější než mnohé části současného sexuálního průmyslu,“ doplňuje.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818