Konec spekulací o pádu Medvěděva. Ruský premiér si svůj post pravděpodobně udrží i v přístí vládě | info.cz

Články odjinud

Konec spekulací o pádu Medvěděva. Ruský premiér si svůj post pravděpodobně udrží i v přístí vládě

Současný ruský premiér Dmitrij Medveděv má velkou šanci, že si vysoký post udrží i v příští vládě. Vladimir Putin, vítěz březnových prezidentských voleb, musí po květnové inauguraci podle ústavy jmenovat nového premiéra. Podle informací listu Kommersant je Medveděv favoritem. 

Ruský deník svou úvahu zdůvodnil hladkým průběhem středeční schůze ruské Státní dumy, na níž Medveděv skládal účty z činnosti své vlády. Kritika ze strany poslanců vládní strany Jednotné Rusko podle Kommersantu nezazněla, drobné výtky měli jen komunisté a nacionalisté. Jejich vůdce Vladimir Žirinovskij shrnul zasedání odkazem na slova Josifa Stalina z roku 1935: "Žijeme lépe a veseleji, drazí soudruzi". Medveděvova pozice je po bilanční schůzi podle Kommersantu "komfortní".

Jeho odchod z premiérské funkce byl přitom ještě nedávno považován za pravděpodobný. Za jeho možné nástupce označovali analytici moskevského starostu Sergeje Sobjanina, renomovaného ekonoma Alexeje Kudrina nebo Putinova kancléře Antona Vajna.

Putin zahájí svůj nový, už čtvrtý mandát slavnostní inaugurací 7. května. Očekává se, že nový premiér bude jmenován hned následující den, přestože ústava dává hlavě státu na výběr předsedy vlády dva týdny, napsal moskevský deník. Premiéra musí schválit parlament, což se považuje za formalitu.

Datum 8. května se už v Rusku pro jmenování premiéra stalo tradicí, napsal Kommersant. V roce 2008 byl toho dne jmenován do čela vlády Putin, o čtyři roky později ve stejný den Medveděv. O den později 9. května, kdy v Rusku slaví výročí konce druhé světové války, tak může nový premiér stanout po boku prezidenta na tribuně na Rudém náměstí, aby přihlížel slavnostní vojenské přehlídce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud