Konec spekulací o pádu Medvěděva. Ruský premiér si svůj post pravděpodobně udrží i v přístí vládě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec spekulací o pádu Medvěděva. Ruský premiér si svůj post pravděpodobně udrží i v přístí vládě

Konec spekulací o pádu Medvěděva. Ruský premiér si svůj post pravděpodobně udrží i v přístí vládě

Současný ruský premiér Dmitrij Medveděv má velkou šanci, že si vysoký post udrží i v příští vládě. Vladimir Putin, vítěz březnových prezidentských voleb, musí po květnové inauguraci podle ústavy jmenovat nového premiéra. Podle informací listu Kommersant je Medveděv favoritem. 

Ruský deník svou úvahu zdůvodnil hladkým průběhem středeční schůze ruské Státní dumy, na níž Medveděv skládal účty z činnosti své vlády. Kritika ze strany poslanců vládní strany Jednotné Rusko podle Kommersantu nezazněla, drobné výtky měli jen komunisté a nacionalisté. Jejich vůdce Vladimir Žirinovskij shrnul zasedání odkazem na slova Josifa Stalina z roku 1935: "Žijeme lépe a veseleji, drazí soudruzi". Medveděvova pozice je po bilanční schůzi podle Kommersantu "komfortní".

Jeho odchod z premiérské funkce byl přitom ještě nedávno považován za pravděpodobný. Za jeho možné nástupce označovali analytici moskevského starostu Sergeje Sobjanina, renomovaného ekonoma Alexeje Kudrina nebo Putinova kancléře Antona Vajna.

Putin zahájí svůj nový, už čtvrtý mandát slavnostní inaugurací 7. května. Očekává se, že nový premiér bude jmenován hned následující den, přestože ústava dává hlavě státu na výběr předsedy vlády dva týdny, napsal moskevský deník. Premiéra musí schválit parlament, což se považuje za formalitu.

Datum 8. května se už v Rusku pro jmenování premiéra stalo tradicí, napsal Kommersant. V roce 2008 byl toho dne jmenován do čela vlády Putin, o čtyři roky později ve stejný den Medveděv. O den později 9. května, kdy v Rusku slaví výročí konce druhé světové války, tak může nový premiér stanout po boku prezidenta na tribuně na Rudém náměstí, aby přihlížel slavnostní vojenské přehlídce.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.