Konflikt v KLDR na spadnutí. Může propuknout každým okamžikem, varuje Čína | info.cz

Články odjinud

Konflikt v KLDR na spadnutí. Může propuknout každým okamžikem, varuje Čína

Napětí by se kolem korejského poloostrova dalo krájet. Situace je podle Číny vyostřená natolik, že může konflikt v Severní Koreji propuknout každým okamžikem. Prohlásil to podle agentury AFP čínský ministr zahraničí Wang I, který tak reagoval na nové hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Pchjongjangu. V Číně v posledních hodinách zesílily obavy z možného konfliktu poté, co Pentagon odmítl okomentovat zprávu televizní stanice NBC o možnosti preventivního amerického úderu proti KLDR s tím, že nedebatuje a „ani veřejně nespekuluje o možných scénářích“.

Televize NBC s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze zpravodajských služeb uvedla, že Spojené státy jsou připraveny podniknout preventivní úder konvenčními zbraněmi proti KLDR v případě, že získají důkazy o přípravách KLDR podniknout další, v pořadí již šestý jaderný výbuch. Informaci ale americké ministerstvo obrany odmítlo komentovat.

„Velitelé vždy zvažují plnou škálu možností, aby se ochránili před nepředvídatelnými událostmi,“ řekla mluvčí amerického ministerstva obrany Dana Whiteová, která zároveň ujistila o pevnosti amerického závazku hájit spojence, včetně Japonska a Koreje.

Olej do ohně svým prohlášením přilil i americký prezident Donald Trump, který řekl, že USA vyřeší severokorejský problém, a to s případnou čínskou pomocí, nebo bez ní. Ve středu o vývoji hovořil po telefonu se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, který podle čínských médií zdůrazňoval potřebu mírového řešení napjaté situace.

Na slova amerického prezidenta nyní reagoval čínský ministr zahraničí. „Kdokoli, kdo vyvolá konflikt na Korejském poloostrově, za to zaplatí značnou cenu,“ varoval Wang I. „Jedinou cestou je dialog,“ řekl na společné tiskové konferenci se svým francouzským kolegou Jeanem-Markem Ayraultem, který je v Pekingu na oficiální návštěvě.

Analytici soudí, že by Severní Korea mohla už brzy provést šestý jaderný test nebo odpálit další rakety na znamení toho, že se Pchjongjang nehodlá podřídit sankcím OSN. Jednalo by se rovněž o varování adresované USA a americkému prezidentovi, který opakovaně dal najevo, že politika strategické trpělivosti vůči KLDR skončila.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud