Kontroverzní protiimigrační zákon dostal v Itálii zelenou. Vláda s ním spojila důvěru | info.cz

Články odjinud

Kontroverzní protiimigrační zákon dostal v Itálii zelenou. Vláda s ním spojila důvěru

Italský Senát dnes i přes narůstající napětí mezi dvěma vládními stranami schválil sporný návrh zákona o migraci a bezpečnosti. Vláda s ním spojila hlasování o důvěře, aby schválení uspíšila, informovala agentura Reuters. Prosadil jej vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini, který vede protiimigrační stranu Liga. Návrh zákona zpřísňuje imigrační předpisy, omezuje právo na azyl a také zpřísňuje pravidla pro boj proti mafii a terorismu.

Třebaže návrh odmítlo podpořit pět členů koaličního Hnutí pěti hvězd, pro důvěru vládě hlasovalo 163 senátorů, proti 59 zákonodárců a 19 dalších se hlasování zdrželo. Pokud by kabinet důvěru nezískal, musel by podat demisi. V rozhodnutí přistoupit k takovému krajnímu postupu se podle agentury Reuters projevuje napětí v koalici.

„Vláda nijak ohrožena není. Závazky, které jsme vůči Italům přijali, splníme jeden po druhém. Tečka," reagoval na domnělé napětí ve vládní koalici Salvini.

Text nahrazuje povolení k pobytu z humanitárních důvodů, které v minulých letech dostalo na dva roky 25 procent běženců, jinými druhy povolení k pobytu, například „zvláštní ochranou" na jeden rok, nebo povolením uděleným na šest měsíců z důvodu „přírodní katastrofy v zemi původu" a dalšími.

Přináší také reorganizaci systému příjmu žadatelů o azyl, kteří budou shromažďováni ve velkých přijímacích centrech. Stanoví proceduru, která umožní urychleně vyhostit žadatele o azyl, který se projeví jako „nebezpečný".

Návrh zákona počítá se zrušením žádosti o azyl, pokud se ten, kdo ji podal, ukáže jako „nebezpečný společnosti, anebo bude odsouzen". Bude rozšířena paleta zločinů, za jejichž spáchání půjde odejmout status uprchlíka, nebo italské občanství. To případně bude možné odejmout jakémukoli cizinci, který bude odsouzen za terorismus.

V oblasti bezpečnosti návrh zákona upravuje používání paralyzérů a usnadňuje evakuaci okupovaných budov.

Aby zákon vstoupil v platnost, musí ho ještě do konce listopadu schválit Poslanecká sněmovna.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud