Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konzervativní, nebo liberální? V USA se schyluje k bitvě, která určí podobu USA na desetiletí

Konzervativní, nebo liberální? V USA se schyluje k bitvě, která určí podobu USA na desetiletí

Odchod jednaosmdesátiletého soudce amerického Nejvyššího soudu Anthony Kennedyho do důchodu je mnohem důležitější zpráva, než se na opačném břehu Atlantiku může na první pohled zdát. Právě umírněný konzervativec Kennedy byl totiž v devítičlenném Nejvyšším soudu často pověstným jazýčkem na vahách, rozhodujícím hlasem v mnoha kontroverzních případech, které končily hlasováním 5:4. Prezident Donald Trump nyní vybírá jeho nástupce, který by byl při prosazování republikánských ideálů mnohem důraznější. Demokraté bijí na poplach: Pokud nyní selžeme, trumpismus tu s námi bude dalších čtyřicet let.

Sázky jsou vysoké. „Nenechte se mýlit!“ apeluje Nancy Pelosiová, šéfka Demokratů v americkém Kongresu. „Republikáni nyní mají možnost vygumovat výdobytky poslední generace v oblasti práv žen, práv pro LGBT komunitu, ochrany zaměstnanců či zdravotní péče.“

Politička nemluví do větru. Americký Nejvyšší soud je strážce ústavnosti, může tak rušit neústavní zákony či akty státní moci. Jeho devět soudců jmenuje prezident, potvrzuje je stočlenný Senát, kde mají nyní Republikáni většinu 51 křesel.

Odchodem soudce Kennedyho, který se po třiceti letech v nejvyšší soudní instituci USA chce více věnovat rodině, znamená, že síly jsou vyrovnané: Čtyři soudci jsou konzervativní, čtyři liberální. Nový soudce proto svým hlasem bude často jazýčkem na vahách.

Právě o to, kdo se role devátého soudce ujme, se ve Spojených státech strhnul lítý boj. Donald Trump má k dispozici seznam 25 konzervativních kandidátů, z nichž chce příštího soudce Nejvyššího soudu vybrat, Demokraté a liberálové mezitím mobilizují prostředky, které mají k dispozici. Nezisková organizace napojená na Demokraty Demand Justice nyní již spustila on-line reklamní kampaň, kterou cílí některé z 25 možných kandidátů. Část této kampaně míří například na soudce Bretta Kavanaugha kvůli tomu, že kdysi prohlásil, že „prezident by měl mít možnost sám si vybrat, zda a kdy bude vyšetřován.“ Organizace očekává, že celkem za reklamní sdělení v souvislosti s výběrem devátého soudce utratí přes milion dolarů.

„Čeká nás boj o desítky let důležitých precedentů,“ tvrdí Brian Fallon, ředitel Demand Justice. „Pokud v tomto boji prohrajeme, trumpismus zde může být dalších 40 let,“ dodává. Kariéra soudců Nejvyššího soudu totiž tradičně končí buď jejich rezignací či odchodem do důchodu. „Musíme pracovat a utratit peníze na to, abychom dostatečně komunikovali důsledky toho, co by majorita konzervativních soudců v poměru 5:4 mohla znamenat,“ řekl Fallon.

V sázce by mohla být například budoucnost interrupcí. Jak liberálové, tak konzervativci se totiž shodují, že s novým Trumpovým soudcem Nejvyšší soud zpřísní pravidla pro možnost potratů v USA, případně toto právo, ustavené kontroverzním precedentem Roeová vs. Wade z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, který fakticky vyústil v povolení interrupcí na území USA, opustí úplně.

Podle aktivistky a prezidentky společnosti Naral Pro-Choice America Ilyse Hoguové jsou nyní „ústavní práva žen na legální interrupci v akutním, naléhavém nebezpečí.“

Stratégové Demokratů nyní sázejí na to, že by se jim mohlo podařit zopakovat scénář z roku 1987. Tehdy totiž tepali do jmenování konzervativního soudce Roberta Brooka tak dlouho, až se prezident Ronald Reagan musel smířit se jmenováním názorově mnohem umírněnějšího kandidáta – právě Anthonyho Kennedyho.

Nadějí je i možnost, že ne všichni členové Konzervativců v Senátu by hlasovali pro příliš vyhraněnu figuru. Nominant, který by se předem nedistancoval od snah o zakázání interrupce, by tak mohl narazit kromě 49 demokratických senátorů i u konzervativních senátorek za Maine a Aljašku Susan Collinsové a Lisy Murkowské. A prostá většina na zablokování soudce stačí. 

Soudce Kennedy byl v posledních třiceti letech vždy tím pomyslným jazýčkem na vahách, který zachování možnosti žen podstupovat interrupci bránil. Většina Ameriky doufá, že stejný přístup bude mít i příští soudce Nejvyššího soudu.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867