Články odjinud

Konzervativní, nebo liberální? V USA se schyluje k bitvě, která určí podobu USA na desetiletí

Konzervativní, nebo liberální? V USA se schyluje k bitvě, která určí podobu USA na desetiletí

Odchod jednaosmdesátiletého soudce amerického Nejvyššího soudu Anthony Kennedyho do důchodu je mnohem důležitější zpráva, než se na opačném břehu Atlantiku může na první pohled zdát. Právě umírněný konzervativec Kennedy byl totiž v devítičlenném Nejvyšším soudu často pověstným jazýčkem na vahách, rozhodujícím hlasem v mnoha kontroverzních případech, které končily hlasováním 5:4. Prezident Donald Trump nyní vybírá jeho nástupce, který by byl při prosazování republikánských ideálů mnohem důraznější. Demokraté bijí na poplach: Pokud nyní selžeme, trumpismus tu s námi bude dalších čtyřicet let.

Sázky jsou vysoké. „Nenechte se mýlit!“ apeluje Nancy Pelosiová, šéfka Demokratů v americkém Kongresu. „Republikáni nyní mají možnost vygumovat výdobytky poslední generace v oblasti práv žen, práv pro LGBT komunitu, ochrany zaměstnanců či zdravotní péče.“

Politička nemluví do větru. Americký Nejvyšší soud je strážce ústavnosti, může tak rušit neústavní zákony či akty státní moci. Jeho devět soudců jmenuje prezident, potvrzuje je stočlenný Senát, kde mají nyní Republikáni většinu 51 křesel.

Odchodem soudce Kennedyho, který se po třiceti letech v nejvyšší soudní instituci USA chce více věnovat rodině, znamená, že síly jsou vyrovnané: Čtyři soudci jsou konzervativní, čtyři liberální. Nový soudce proto svým hlasem bude často jazýčkem na vahách.

Právě o to, kdo se role devátého soudce ujme, se ve Spojených státech strhnul lítý boj. Donald Trump má k dispozici seznam 25 konzervativních kandidátů, z nichž chce příštího soudce Nejvyššího soudu vybrat, Demokraté a liberálové mezitím mobilizují prostředky, které mají k dispozici. Nezisková organizace napojená na Demokraty Demand Justice nyní již spustila on-line reklamní kampaň, kterou cílí některé z 25 možných kandidátů. Část této kampaně míří například na soudce Bretta Kavanaugha kvůli tomu, že kdysi prohlásil, že „prezident by měl mít možnost sám si vybrat, zda a kdy bude vyšetřován.“ Organizace očekává, že celkem za reklamní sdělení v souvislosti s výběrem devátého soudce utratí přes milion dolarů.

„Čeká nás boj o desítky let důležitých precedentů,“ tvrdí Brian Fallon, ředitel Demand Justice. „Pokud v tomto boji prohrajeme, trumpismus zde může být dalších 40 let,“ dodává. Kariéra soudců Nejvyššího soudu totiž tradičně končí buď jejich rezignací či odchodem do důchodu. „Musíme pracovat a utratit peníze na to, abychom dostatečně komunikovali důsledky toho, co by majorita konzervativních soudců v poměru 5:4 mohla znamenat,“ řekl Fallon.

V sázce by mohla být například budoucnost interrupcí. Jak liberálové, tak konzervativci se totiž shodují, že s novým Trumpovým soudcem Nejvyšší soud zpřísní pravidla pro možnost potratů v USA, případně toto právo, ustavené kontroverzním precedentem Roeová vs. Wade z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, který fakticky vyústil v povolení interrupcí na území USA, opustí úplně.

Podle aktivistky a prezidentky společnosti Naral Pro-Choice America Ilyse Hoguové jsou nyní „ústavní práva žen na legální interrupci v akutním, naléhavém nebezpečí.“

Stratégové Demokratů nyní sázejí na to, že by se jim mohlo podařit zopakovat scénář z roku 1987. Tehdy totiž tepali do jmenování konzervativního soudce Roberta Brooka tak dlouho, až se prezident Ronald Reagan musel smířit se jmenováním názorově mnohem umírněnějšího kandidáta – právě Anthonyho Kennedyho.

Nadějí je i možnost, že ne všichni členové Konzervativců v Senátu by hlasovali pro příliš vyhraněnu figuru. Nominant, který by se předem nedistancoval od snah o zakázání interrupce, by tak mohl narazit kromě 49 demokratických senátorů i u konzervativních senátorek za Maine a Aljašku Susan Collinsové a Lisy Murkowské. A prostá většina na zablokování soudce stačí. 

Soudce Kennedy byl v posledních třiceti letech vždy tím pomyslným jazýčkem na vahách, který zachování možnosti žen podstupovat interrupci bránil. Většina Ameriky doufá, že stejný přístup bude mít i příští soudce Nejvyššího soudu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud