Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Korupce v nejvyšších patrech: Jihokorejský exprezident bral zřejmě úplatky, je na něj zatykač

Korupce v nejvyšších patrech: Jihokorejský exprezident bral zřejmě úplatky, je na něj zatykač

Jihokorejský soud dnes vydal zatykač na bývalého prezidenta I Mjong-baka kvůli obvinění, že v době, kdy byl v úřadě, přijímal úplatky od jednotlivců i institucí včetně národní výzvědné služby a společnosti Samsung. Soudce, který zatykač vydal, ho zdůvodnil obavou, že by I Mjong-bak mohl zničit důkazy. Informovala o tom agentura Reuters.

Jedná se o další korupční skandál týkající se nejvyšších činitelů země. Exprezidentka Pak Kun-hje, která do funkce nastoupila po I Mjong-bakovi, je v současné době ve vazbě. Byla obžalována z korupce, zneužití pravomocí a dalších trestných činů. V procesu, který začal po březnovém sesazení prezidentky loni v květnu, pro ni prokuratura požaduje třicetileté vězení.

Někdejší prezident I Mjong-bak už 14. března absolvoval výslech v souvislosti se dvěma desítkami obvinění z korupce. Nyní šestasedmdesátiletý exprezident je podezřelý, že přijal na úplatcích několik milionů dolarů. Sám popírá, že by se dopustil něčeho protizákonného. Vyšetřování označil za politicky motivované.

Úřady již dříve provedly razie v domově i kancelářích I Mjong-baka. Minulý měsíc prokuratura v souvislosti s vyšetřováním exprezidenta prohledala rovněž kanceláře firmy Samsung Electronics. Existuje podezření, že společnost Samsung poskytovala finanční podporu pro závod na výrobu automobilových součástek, který vede rodina I Mjong-baka.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1