Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Král pašeráků uniká. „Vězníte jiného muže,“ vzkázal vyšetřovatelům

Král pašeráků uniká. „Vězníte jiného muže,“ vzkázal vyšetřovatelům

Eritrejec považovaný za jednoho z nejhledanějších pašeráků lidí na světě a za člověka, který posílá lodi s běženci do Evropy, napsal na facebooku soukromou zprávu. Pravost jeho profilu potvrdilo listu The Guardian, který o tom informoval, několik zdrojů.

Těžko uvěřitelný příběh po měsících klidu znovu ožívá. Spekulace, že britská a posléze italská policie nemají v rukách „toho pravého“, sílily už loni, kdy úřady o údajném zadržení Medhanieho Mereda informovaly.

Deník The Guardian teď přichází s další indicií, že hledaný muž stále chodí po světě, a ve vazbě místo něj sedí někdo úplně jiný. 

Důkazem mají být soukromé zprávy na facebooku, který podle zdrojů britských novinářů skutečně patří hledanému pašerákovi. The Guardian zprávu označuje za dosud nejsilnější důkaz, že ve vazbě nesedí Mered, ale o pět let mladší muž s částečně shodným jménem a vzezřením.

„Zmýlili se v jeho jméně – každý ví, že to není pašerák. Doufám, že ho pustí, protože nic neprovedl. Nic mu nesmějí provést,“ stojí podle listu ve zprávě.

Deník pravost účtu dokládá fotografiemi nebo telefonním číslem, které se prý shoduje s tím v dokumentech italských úřadů.

Medhanie Mered? The Guardian je přesvědčený, že ano.Medhanie Mered? The Guardian je přesvědčený, že ano.autor: Info.cz

Novináři také připomínají, že vyšetřovatelé nemají svědky, kteří by mohli proti zadržovanému muži svědčit. Nesedí podle nich ani některé dokumenty nebo výpověď znalce, který měl porovnávat hlasy.

Medhanie Mered přezdívaný Generál je (nebo byl) podle vyšetřovatelů jedním z hlavních organizátorů plaveb migrantů od břehů severní Afriky do Evropy. Řada z těchto riskantních cest skončila tragédií – v trockách přeplněných vratkých lodí zemřely tisíce lidí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1