Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Křesťanství je poslední nadějí Evropy, řekl Orbán. A Maďarsko bašta proti migraci

Křesťanství je poslední nadějí Evropy, řekl Orbán. A Maďarsko bašta proti migraci

Viktor Orbán, maďarský premiér, v tradičním poselství o stavu země hovořil o roli Maďarska jakožto bašty proti migraci. Varoval také před nebezpečím přicházejícím ze západních zemí - zdrojem mají být politici Paříži, Bruselu a Berlíně. Ti prý tlačí Maďarsko k přijetí politiky, která z jejich zemí učinila imigrantské státy a otevřela dveře k ústupu křesťanství a k šíření islámu.

"Domníváme se, že křesťanství je poslední nadějí Evropy," prohlásil Orbán. V souvislosti s migrací pochválil "příkladný" výkon maďarských policejních sil i hraniční plot, který podle něj úspěšně chrání jižní hranici země.

Maďarsko v dubnu čekají parlamentní volby. Orbán v projevu uvedl, že jeho strana Fidesz se od ostatních politických stran liší svou láskou k Maďarsku. "Vášnivě milujeme Maďarsko a udělali bychom pro něj cokoliv," prohlásil. Maďarské opoziční strany se podle něj nacházejí v žalostném stavu. "Maďarsko si zaslouží něco lepšího," řekl.

Orbán rovněž uvedl, že vláda nebude nečinně přihlížet snahám o realizaci "Sorosova plánu". Odkazoval tak na údajný plán amerického finančníka a filantropa maďarského původu George Sorose dopravovat do Evropy migranty, píše agentura MTI.

Maďarská vláda tento týden poslala do parlamentu návrh zákona, který získal přezdívku "Stop Sorosovi". Zákon by ministrovi vnitra umožnil zakázat nevládní organizace podporující migraci s odůvodněním, že představují ohrožení národní bezpečnosti. Předloha také počítá s pětadvacetiprocentním zdaněním zahraničních darů nevládním organizacím, podporujícím migraci. "Když bude potřeba, budeme nasazovat silnější a silnější právní zbraně," prohlásil Orbán. "Budeme bojovat rovněž na mezinárodní scéně," dodal.

Šéf kanceláře premiéra Antal Rogán uvedl, že vláda hledá v zahraničí aliance, které by podpořily opatření proti migraci. Dodal, že Orbán bude mít tuto skutečnost na paměti, když se příští týden setká s australským ministrem zahraničí.

Rogán rovněž poukázal na malou důvěryhodnost opozičních stran. "Ačkoli jim nyní došlo, že lidé v Maďarsku nechtějí imigraci, a odmítají imigrační politiku Bruselu, nemá smysl věnovat pozornost tomu, co říkají nyní, ale tomu, co říkali a dělali dříve," uvedl. "Kdyby se levicové strany v roce 2014 dostaly do vlády, nebyl by postaven plot a v Maďarsku by byly obří uprchlické tábory," dodal.

Orbán stojí v čele maďarské vlády od roku 2010. Uplynulých osm let podle něj přineslo Maďarsku úspěch. "Možná jsme se dostali dál, než jsme očekávali," citovala premiéra agentura MTI.

Maďarský premiér rovněž připomněl, že jeho vláda slíbila vytvořit během deseti let milion pracovních míst. Upozornil, že zatím vzniklo 736.000 nových pracovních příležitostí.

Kandidát opoziční strany Spolu (Együtt) na premiéra Viktor Szigetvári dnes nicméně prohlásil, že uplynulých osm let bylo promrháno. "Sociální služby jsou odbourávány, vzdělávací a zdravotnický sektor se rozpadá. A Rumunsko, Slovensko a Česká republika nechaly Maďarsko ekonomicky za sebou," uvedl. "Není tu žádný maďarský ekonomický zázrak, ať už Viktor Orbán říká cokoliv," dodal.

Orbán si v zemi stále udržuje vysokou popularitu, přestože mu odpůrci neustále vyčítají autoritářské tendence a uchvácení hlavních institucí a médií v zemi. Kvůli těmto skutečnostem i kvůli odmítání migračních kvót je maďarský premiér terčem kritiky i ze zahraničí, zejména od Evropské komise.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1