Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krize kvůli Tuskovi. „Je kandidát Berlína,“ hřímá polská diplomacie. Varšava blokuje závěry summitu EU

Krize kvůli Tuskovi. „Je kandidát Berlína,“ hřímá polská diplomacie. Varšava blokuje závěry summitu EU

Byl to potenciálně důvod k dlouhým debatám, Donald Tusk ale nakonec velmi hladce obhájil svůj post v nejvyšších patrech Evropské unie. 27 států ho podpořilo na další roky v pozici předsedy Evropské rady. Proti bylo právě jenom jeho domovské Polsko. A to je teď podle agentury AFP rozhodnuté udělat, co slíbilo.

Potvrzení Donalda Tuska ve funkci, kterou dosud beztak vykonával, bylo možné považovat veskrze za formalitu. Ne ale podle polské vlády, která proti někdejšímu premiérovi vede takřka kampaň. V Bruselu nakonec polská diplomacie zůstala osamocená a poražená a teď slibuje odvetu: Žádná shoda ohledně migrace, žádná shoda ohledně spotřebitelských témat jako je rozdílná kvalita potravin. Závěry summitu chtějí Poláci podle AFP jednoduše zablokovat.

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski podle agentury označil znovuzvolení krajana Donalda Tuska do čela Evropské unie za signál toho, že EU se podřizuje „diktátu Berlína“. Podle předsedy polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského byla porušena pravidla volby vrcholných unijních činitelů a výsledek hlasování ukazuje, že unie je ovládána Německem.

„Je to skvělý den pro Polsko a velice špatný pro polskou diplomacii, která utrpěla naprostou porážku. Všechny státy přehlasovaly Polsko, které zůstalo osamocené, a to je smutné. Přeci všichni věděli, že Tusk vyhraje,“ poznamenal naopak poslanec Grzegorz Furgo z opoziční strany Moderní.pl.

Donald Tusk z pozice předsedy Evropské rady řídí vrcholné unijní schůzky, do podoby EU ale sám příliš promluvit nemůže. Jádro sporů s konzervativní polskou vládou leží v minulosti a osobních konfliktech s dalšími polskými politiky.

„Tusk je kandidát bruselský elit, a tak je to (jeho zvolení) špatný signál, protože je garantem stagnace. Nemá vizi, jen plyne s proudem,“ usoudila například zástupkyně vládní strany Právo a Spravedlnost, poslankyně Dorota Arciszewská-Mielewczyková. O Tuskovi se podle ní rozhodlo v „kabinetech cizí vlády“; někteří její straničtí kolegové rovnou označovali Poláka za „německého kandidáta“ či „kandidáta Merkelové“.

Kabinet Beaty Szydlové, který je vůči Bruselu dlouhodobě v opozici, se rovněž obává, že by úspěšné působení v unijních strukturách mohlo z Tuska udělat atraktivního vůdce polské opozice, za kterým se sdruží všichni, kterým není euroskeptický postoj vlády po chuti.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744