Kříže na každém úřadě? Bavorsko rozdělila kontroverzní vyhláška, proti je i církev | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kříže na každém úřadě? Bavorsko rozdělila kontroverzní vyhláška, proti je i církev

Kříže na každém úřadě? Bavorsko rozdělila kontroverzní vyhláška, proti je i církev

V německém Bavorsku tento týden vstoupil v platnost kontroverzní vyhláška, podle kterého musejí vybrané státní instituce do svých vstupních hal umístit křesťanské kříže. Podle bavorského premiéra Markuse Södera to má přispět k uvědomění si národní identity a kulturního charakteru spolkové země. Většina obyvatel je však jasně proti. 

Vstupní haly bavorských zemských a obecních úřadů či policejních stanic se od pátku již neobejdou bez křesťanských křížů. Ty tam musejí nově být viditelně vyvěšené a odkazovat všechny příchozí k národní identitě a kulturnímu charakteru regionu. „Nařízení vstoupilo v platnost a bereme jej velmi vážně,“ tvrdí pro magazín Deutsche Welle Martin Scholtsik, mluvčí bavorského ministerstva vnitra.

Nařízení vzešlo od bavorského konzervativní vlády premiéra Markuse Södera (CSU, Křesťansko-sociální unie), u veřejnosti se setkalo spíše s nepochopením. Podle dubnového průzkumu pro deník Bild vyvěšení kříže na úřadech odmítá 64 procent Bavorů.

Vyvěšování křížů kritizoval i německý kardinál Reinhard Marx, podle něhož se jedná o „vyvlastnění kříže ve jménu státu.“ Krok podle něj přinese jen rozdělení veřejnosti, zbytečné nepokoje a animozity.

Podle původních plánů měly být symboly křesťanství vyvěšeny i ve školách, divadlech či muzeích. Politici nicméně v těchto případech ustoupili tlaku veřejnosti a umístění křížů tam pouze doporučují. Na úřadech a policejních stanicích jsou kříže mandatorní, byť Scholtsik neupřesnil, jaké sankce za neuposlechnutí nařízení úřadům případně hrozí.

Bavorsko patří k nejreligióznějším regionům Německa, ke katolickému vyznání se hlásí přes 50 procent obyvatel. Více, než o posílení kulturní identity nicméně Söderovi může jít spíše o znovuzvolení a o snahu strany CSU získat zpět voliče, kteří během posledních voleb daly své hlasy anitimigrantské Alternativě pro Německo.

Zemské volby se v Bavorsku konají 14. října.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.