Kříže na každém úřadě? Bavorsko rozdělila kontroverzní vyhláška, proti je i církev | info.cz

Články odjinud

Kříže na každém úřadě? Bavorsko rozdělila kontroverzní vyhláška, proti je i církev

V německém Bavorsku tento týden vstoupil v platnost kontroverzní vyhláška, podle kterého musejí vybrané státní instituce do svých vstupních hal umístit křesťanské kříže. Podle bavorského premiéra Markuse Södera to má přispět k uvědomění si národní identity a kulturního charakteru spolkové země. Většina obyvatel je však jasně proti. 

Vstupní haly bavorských zemských a obecních úřadů či policejních stanic se od pátku již neobejdou bez křesťanských křížů. Ty tam musejí nově být viditelně vyvěšené a odkazovat všechny příchozí k národní identitě a kulturnímu charakteru regionu. „Nařízení vstoupilo v platnost a bereme jej velmi vážně,“ tvrdí pro magazín Deutsche Welle Martin Scholtsik, mluvčí bavorského ministerstva vnitra.

Nařízení vzešlo od bavorského konzervativní vlády premiéra Markuse Södera (CSU, Křesťansko-sociální unie), u veřejnosti se setkalo spíše s nepochopením. Podle dubnového průzkumu pro deník Bild vyvěšení kříže na úřadech odmítá 64 procent Bavorů.

Vyvěšování křížů kritizoval i německý kardinál Reinhard Marx, podle něhož se jedná o „vyvlastnění kříže ve jménu státu.“ Krok podle něj přinese jen rozdělení veřejnosti, zbytečné nepokoje a animozity.

Podle původních plánů měly být symboly křesťanství vyvěšeny i ve školách, divadlech či muzeích. Politici nicméně v těchto případech ustoupili tlaku veřejnosti a umístění křížů tam pouze doporučují. Na úřadech a policejních stanicích jsou kříže mandatorní, byť Scholtsik neupřesnil, jaké sankce za neuposlechnutí nařízení úřadům případně hrozí.

Bavorsko patří k nejreligióznějším regionům Německa, ke katolickému vyznání se hlásí přes 50 procent obyvatel. Více, než o posílení kulturní identity nicméně Söderovi může jít spíše o znovuzvolení a o snahu strany CSU získat zpět voliče, kteří během posledních voleb daly své hlasy anitimigrantské Alternativě pro Německo.

Zemské volby se v Bavorsku konají 14. října.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud