Krize ve Venezuele nebere konce. Klíčem k řešení je armáda | info.cz

Články odjinud

Krize ve Venezuele nebere konce. Klíčem k řešení je armáda

Změna hlasu armády je jediná možnost, jak vyměnit současný režim prezidenta Nicolase Madura, tvrdí opozice. Ta Madura viní z potlačování demokracie i z toho, že zemi přivedl na okraj bankrotu – latinskoamerický stát trápí hyperinflace, vysoká míra kriminality i akutní nedostatek potravin i léků. Armáda však zatím podle odborníků nemá důvod se proti prezidentovi stavět, tvrdí deník Guardian. 

„Armáda by měla přerušit své mlčení,“ vyzývá venezuelské muže ve zbrani Julio Borges, předseda parlamentu. Podle poslance je totiž právě příklon armády k opozici jediná možnost, která by mohla vést k pádu režimu prezidenta Madura a k obnovení demokratických principů i propadu ekonomiky. „Naprostá většina důstojníků jsou proti chaosu, který nyní v zemi vládne, “ dodává Borges.

Situace v zemi je katastrofální. Chybí základní potraviny i léky. Pekaři nemohou péct, protože není mouka, lékaři nemohou léčit, protože chybí léky a kadeřníci nemohou stříhat, protože po většinu týdne chybí voda. Ponurou atmosféru jen dokresluje vysoká kriminalita a korupce, tvrdí server CNN. Jako Damoklův meč se pak nad zemí vznáší hrozba bankrotu. Sama opozice mnoho nezmůže a vyzývá armádu, aby se od prezidenta odklonila.

„Venezuelská armáda je jako hráz, brání demokratické vlně aby smetla Madurův režim,“ všímá si profesor práva Ozan Varol. „Jen pokud to důstojníci připustí, tak nalezne demokracie ve Venezuele své místo,“ dodává.

Jenže vztah armády a Nicolase Madura je prozatím symbiotický. Zatímco Maduro armádním špičkám zajišťuje v zemi trápené ekonomickou mizérií nadstandardní příjem, politické trafiky i vliv, ony jej drží u moci. To však není jediný důvod.

„Armáda Madura potřebuje, protože do vládnutí se jí samotné nechce,“ analyzuje Phil Gunson z mezinárodního think-tanku Mezinárodní krizová skupina. „Armáda nechce, aby byl prezidentem někdo od nich, to už se přežilo. Maduro je pro ně dobrou tváří, který jim zjednodušuje život. Takže pokud jste generál a hrajete podle pravidel, tak si můžete přijít na spoustu peněz,“ dodává Gunson.

Aktivní či vysloužilí důstojníci tak nyní tvoří téměř polovinu Madurovy vlády a drží i řadu dalších klíčových pozic v zemi. Například když se loni Maduro rozhodoval, kým obsadí klíčový post šéfa ropné společnosti PDVSA, volba padla na generála národní gardy, nikoliv na člověka z oboru.

Madurova strategie Rozděl a panuj nicméně riziko vojenského převratu nevymýtila úplně. Prezident si totiž zajišťuje loajalitu jen těch nejvyšších šarží a většina důstojnického sboru tak jednoduše ostrouhá, stejně jako zbytek Venezuely. To je pro většinu kapitánů, majorů a plukovníků dostatečná iniciativa k tomu, aby svou loajalitu přehodnotili. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud