Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krvavé pondělí: Při syrských náletech na východní Ghútu zemřelo nejméně 100 civilistů, pětina jsou děti

Krvavé pondělí: Při syrských náletech na východní Ghútu zemřelo nejméně 100 civilistů, pětina jsou děti

Sýrie zažívá krvavý začátek týdne. Při náletech armády na výhodní Ghútu u Damašku vera zemřelo 100 civilistů, včetně 20 dětí. Novou bilanci oznámila exilová Syrská organizace pro lidská práva, která dění v zemi dlouhodobě monitoruje. Syrská armáda obléhá východní Ghútu od roku 2013. Jde o poslední větší území v blízkosti syrské metropole, které mají pod kontrolou odpůrci syrské vlády.

Podle SOHR se boje v Ghútě stupňují od nedělního večera. O té doby tam bylo zraněno 325 osob. Syrská armáda dnešní zprávy o desítkách obětí nekomentovala. Podle opozičních zdrojů vláda poslala do oblasti posily, protože připravuje širší ofenzívu proti povstalcům. „Režim východní Ghútu intenzivně bombarduje, protože připravuje pozemní ofenzívu,“ řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Východní Ghúta byla minulý týden dějištěm náletů, bojuje se rovněž v Idlibu, na severu země v Afrínu a na východě v Dajr az-Zauru.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn začátkem měsíce oznámil, že mezi 4. a 9. únorem přišlo v Sýrii o život 277 civilistů a více než 800 lidí bylo zraněno.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura minulý týden v proslovu k Radě bezpečnosti OSN řekl, že Sýrie se v důsledku bombardování povstalci ovládané východní Ghúty a Idlibu ocitá v jedné z nejnebezpečnějších etap války.

O Idlibu dnes telefonicky hovořili prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin. Podle zdroje z Erdoganova paláce se dohodli na zřízení nových pozorovatelských stanovišť v Idlibu. Provincie Idlib leží na severozápadě Sýrie a jako jediná nepodléhá kontrole syrské vlády, ale povstalců a radikálních skupin.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1