Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kuba volí nástupce Castra. Změna nebude mít vliv na poměry v zemi, myslí si experti

Kuba volí nástupce Castra. Změna nebude mít vliv na poměry v zemi, myslí si experti

Na Kubě dnes začalo dvoudenní jednání parlamentu, jehož poslanci v tajné volbě vyberou nástupce Raúla Castra ve funkci prezidenta. Castro, který spolu s bratrem Fidelem stál v čele země od komunistického puče. Jméno jeho nástupce, kterým by se podle všeobecného očekávání měl stát současný první viceprezident Miguel Díaz-Canel, oznámí parlament ve čtvrtek.

Oficiální stranický deník Granma krátce před začátkem jednání napsal, že se v kongresovém paláci v Havaně sešlo 605 poslanců zvolených v březnových volbách. Nejprve dnes zvolí vedení parlamentu a poté v tajné volbě vyberou členy státní rady, nejvyššího orgánu země, jehož předseda je kubánským prezidentem. Jméno nového prezidenta oznámí podle listu vedení parlamentu ve čtvrtek.

Raúl Castro, který je jako jeden z poslanců jednání rovněž přítomen, na prezidentskou funkci kandidovat nebude. Podle kubánských médií však není vyloučeno, že se bude ucházet o jiný z postů ve státní radě. Šestaosmdesátiletý politik si ale bez ohledu na výsledky dnešního hlasování ponechá klíčový post prvního tajemníka Komunistické strany Kuby, který mu umožní kontrolovat veškeré dění ve vedení země. Nového lídra budou komunisté vybírat na sjezdu v roce 2021.

Nejen z tohoto důvodu se většina Kubánců i zahraničních pozorovatelů domnívá, že změna v prezidentské funkci nebude mít na poměry v zemi žádný zásadní vliv. Sám Díaz-Canel hodlá pokračovat v castrovském kurzu opatrných ekonomických reforem při zachování přísné státní regulace hospodářství. Opoziční představitelé jsou přesvědčeni, že komunisté ani nadále nedají opozici šanci ucházet se o mandáty ve volbách a nehodlají připustit v zemi demokratické principy.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1